czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 20 listopada 2013
  • 27 listopada 2013
  • wyświetleń: 2490

Festiwal Kultur Świata w MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Od 24 do 29 listo­pada Miejski Dom Kultury zapra­sza Pań­stwa na cykl wyda­rzeń w ramach Festi­walu Kul­tur Świata. Tego­roczna edy­cja poświę­cona będzie sze­roko rozu­mia­nej kul­tu­rze Azji.

Reklama

Miejski Dom Kultury,Kino Świt
W programie między innymi:

Krakowski Salon Poezji Literackie inspiracje Orientem, relaksacyjna przy dźwiękach gongów i mis tybetańskich Czas odprężenia, widowisko edukacyjno-rozrywkowe Kultury świata - Azja.

Wykłady i prelekcje wzbogacane filmami i prezentacjami multimedialnymi: Ratnasiri Suriya Arachchi [Suri] Promienna, piękna wyspa - Sri Lanka, dr Ireneusz Kida Zróżnicowanie i charakterystyka języków Azji, dr Agnieszka Przybyła-Dumin Wschód i Zachód w postrzeganiu rzeczywistości i języku.

Program:

niedziela, 24 listopada, godzina 14:00
Krakowski Salon Poezji - Literackie inspiracje Orientem
Piwnica Muz
reż. Barbara Bielaczyc

niedziela, 24 listopada, godzina 16:30
Promienna, piękna wyspa - Sri Lanka,
prelekcja ilustrowana filmem - Ratnasiri Suriya Arachchi [Suri]
Piwnica Muz

Ratnasiri Suriya Arachchi [Suri]
Urodził się w Sri Lance. Poeta, tłumacz, bajkopisarz, animator kultury - "propaguję kulturę Sri Lanki w Polsce i odwrotnie". Mieszka w Rudzie Śląskiej. Chociaż z wykształcenia jest ekonomistą ma duszę humanisty. W Sri Lance amatorsko zajmował się ludowym tańcem i teatrem, grał w teatrze ulicznym, studenckim i publicznym. Reżyserując własne scenariusze, brał udział w amatorskich festiwalach sztuki teatralnej, współpracuje z lankijskimi gazetami i czasopismami. Jako poeta debiutował w 1982 w Sri Lance, w 1998 w Polsce. W 2003r wydał pierwszy tom polskiej poezji pt. "Między rzeką a rzeką". Swoje utwory publikuje w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Zachodnim, Gońcu Górnośląskim, Wiadomościach Rudzkich, wydawnictwach pokonkursowych, w antologiach twórczości literackiej "Jak smagnięcie gałązką", "Krajobrazy słowa", "Grubodzioby tramwaj" oraz takich czasopismach jak "Śląsk", "Poezja dzisiaj", "Kursywa", "Akant", "Opozycja" i "Hajduczanin". Laureat licznych konkursów literackich. Jego wiersze przetłumaczono na niemiecki i słowacki, wielokrotnie prezentowane były w programach Radia Katowice i TVP 3. Działa charytatywnie - był inicjatorem i współorganizatorem akcji charytatywnych na rzecz odbudowy zniszczonych szkół na Sri Lance przez tsunami. Jest pomysłodawcą i koordynatorem programu edukacyjnego "Tydzień kultury krajów egzotycznych" w Rudzie Śląskiej. W 2007 r. ukazał się zbiór baśni pt. "Skarb w cieniu drzew mango" ilustrowany pracami polskich dzieci. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Polski i Sri Lanki w Warszawie oraz prezesa Towarzystwa Miłośników Ciekawego Świata - ToMCiŚ.

poniedziałek, 25 listopada, godzina 18:00
Zróżnicowanie i charakterystyka języków Azji
wykład połączony z nauką wybranych języków azjatyckich - dr Ireneusz Kida
Piwnica Muz

dr Ireneusz Kida
Pracownik Uniwersytetu Śląskiego, historyk języka. Poza ujęciem historycznym, przewodnim tematem badawczym jest typologia języków świata. Choć przede wszystkim zajmuje się indoeuropeistyką, to podejmuje również badania obejmujące języki z innych rodzin językowych, takich jak: hamito-semickie, ugrofińskie, quechumara oraz baskijski. Sporo czasu poświęca też paleografii, czyli nauce o rozwoju pisma. Kolejnym godnym odnotowania zainteresowaniem są podróże do każdego możliwego zakątka świata.
wtorek, 26 listopada, godzina 20:00
Czas odprężenia
sesja relaksacyjna przy dźwiękach gongów i mis tybetańskich - Mateusz Malinowski
Sala baletowa
(wydarzenie biletowane, informacje w sekretariacie MDK)

Świat dzisiejszy generuje nam spore wyzwania, a co za tym idzie duże pokłady stresów. Gongi i misy tybetańskie dają nam możliwość zapomnienia na chwilę o otaczającym nas zgiełku i wejrzenia w siebie i swoje potrzeby. Dźwięk misy porusza nasze wnętrze wprowadzając nasze ciało w wibracje, uwalniając je od zbędnych blokad, pozwala na głęboki relaks. Mobilizuje uzdrawiające siły organizmu i wyzwala energię twórczą. Doskonale sprawdza się u dzieci nadpobudliwych, zalęknionych, z wadami rozwojowymi. Idealny dla dorosłych; a szczególnie kadry zarządzającej, menagerów, osób stale pracujących w warunkach silnego stresu, dla nerwowych, dla zmęczonych, dla spragnionych głębokiego relaksu, dla każdego.
Na masaż należy przyjść w wygodnym stroju, położyć się w ubraniu na karimacie lub materacu - przykrywamy kocem i gramy a na koniec delikatnie budzimy z relaksu.
Przeciętny zabieg trwa ok. 60 minut.
Wskazania: złagodzenie skutków stresu osiągnięcie głębokiego relaksu, przywrócenie harmonii w organizmie, usunięcie napięć i blokad z mięśni, odzyskanie radości życia, podniesienie poczucia własnej wartości, wzmocnienie kreatywności, rehabilitacja po ciężkich urazach

środa, 27 listopada, godzina 18:00
Wschód i Zachód w postrzeganiu rzeczywistości i języku
wykład wzbogacony projekcją filmową - dr Agnieszka Przybyła-Dumin
Piwnica Muz
Dr Agnieszka Przybyła-Dumin
dr Agnieszka Przybyła-Dumin
dr Agnieszka Przybyła-Dumin
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Dysertację doktorską obroniła w 2008 roku. Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Jest także pracownikiem merytorycznym Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, założycielką Koła Badaczy Kultury od czterech lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstała książka Świat naszych przodków. Tradycje jesiennego cyklu obrzędowego (tom drugi cyklu ukaże się niebawem) i odbyły się cztery edycje Festiwalu Kultur Świata.
W kontekście zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści, jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. W zakresie historii kultury nade wszystko zajmuje ją życie zwykłych ludzi, ich wierzenia, obyczaje, wartości, życie rodzinne i publiczne, otaczające ich przedmioty - to, co składa się na codzienność mężczyzn, kobiet i dzieci w różnych okresach dziejów człowieka. Ważniejsze publikacje książkowe: Bajki ludowe z Zagłębia Dąbrowskiego. Studium i materiały, Podanie i legenda. Ludowy obraz świata i człowieka, artykuły: Lecznictwo i wierzenia magiczne oraz Transformacje medialne folkloru. W kontekście folklorystycznego obrazu katastrofy smoleńskiej.


piątek, 29 listopada, godzina 16:00
Kultury Świata - Azja
widowisko edukacyjno-rozrywkowe
kierownictwo merytoryczno-artystyczne: Agnieszka Przybyła-Dumin
Sala widowiskowa MDK

Wykonanie: młodzież z Koła Badaczy Kultury, Teatru Muzycznego "Movimento" oraz Studia Tańca i Ruchu MDK
Kierownictwo merytoryczno-artystyczne: Agnieszka Przybyła-Dumin
Reżyseria: Barbara Bielaczyc, Justyna Brożek
Choreografia: Weronika Dumin
Prezentacje multimedialne: Agnieszka Przybyła-Dumin, Jakub Bergel, Paweł Brożek

Tańce: Agnieszka Szczepaniak, Aleksandra Płoskonka, Iwona Anderko, Justyna Brożek, Klaudia Szczepaniak, Magdalena Brańka, Marta Bednarczyk, Sylwia Kowalik, Weronika Dumin, Bartosz Surówka, Damian Gogol, Magdalena Brańka, Mateusz Dumin, Michał Polok, Piotr Brożek.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj