czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 28 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 2312

Piotr Beczała z kolejną nagrodą

Czechowiczanin Piotr Beczała - światowej sławy tenor operowy - został tegorocznym laureatem nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Mieszkający obecnie w Zurichu, ale zawsze podkreślający swoje czechowickie pochodzenie artysta, odebrał nagrodę podczas Nadzwyczajnej Gali Operowej, która odbyła się niedawno w Operze Wrocławskiej.

Reklama

beczała
Piotr Beczała odebrał Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska


Statuetkę przedstawiającą Ślązaczkę, podającą na wyciągniętej dłoni jabłko, Piotrowi Beczale wręczył osobiście profesor Józef Musioł, prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Piotr Beczała został 25. laureatem nagrody przyznawanej przez Towarzystwo za rozsławianie Śląska w świecie. Pierwszym był wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.

W ubiegłym roku Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach przyznała Piotrowi Beczale Tytuł Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic. Wybitny tenor odbierał wówczas statuetkę z rąk Burmistrza Mariana Błachuta w Miejskim Domu Kultury (na zdjęciu). Działo się to na tej samej scenie, na której Piotr Beczała - jako młody chłopak - stawiał swoje pierwsze kroki, w działającym przy czechowickim MDK "Chórze Moniuszko".

Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach Piotr Beczała ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Po studiach wyjechał do austriackiego Linzu, gdzie na scenie Landestheater stawiał pierwsze kroki na profesjonalnej scenie operowej. Od 1997 jest związany z Operą w Zurichu, gdzie mieszka.

Występował m.in. w nowojorskiej Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali, na scenach Amsterdamu, Brukseli, Paryża, Wiednia, Genewy, Bolonii i Aten, jak również na festiwalach w Salzburgu, Grazu, Lucernie i Montpellier.

---

W czwartek 24 kwietnia Piotr Beczała otrzymał kolejną nagrodę. Czechowicki tenor otrzymał Fryderyka w kategorii artysta roku w muzyce poważnej.

Fryderyki to prestiżowe nagrody muzyczne, przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad tysiąc artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

ŁP / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.