Rozrywka

  • 21 maja 2014
  • wyświetleń: 4524

Chór Moniuszko zajął 1. miejsce

Pierwsze miejsce zdobył Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki z Czechowic-Dziedzic na X Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu "Polonez - 2014" w Słonimiu na Białorusi. Do miasta partnerskiego Czechowic-Dziedzic Chór wybrał się w towarzystwie oficjalnej delegacji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Wyjazd chórzystów i delegacji czechowickiego samorządu do Słonimia był efektem zaproszenia, które wystosował Słonimski Rejonowy Oddział Związku Polaków na Białorusi. Czechowiccy chórzyści zdobyli nie tylko serca jurorów Festiwalu - wygrywając w swojej kategorii, ale i słonimskiej Polonii. "Moniuszko" zaśpiewał więc nie tylko w ramach festiwalowego konkursu. Po niedzielnej mszy świętej, w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Słonimiu, na prośbę proboszcza, Chór Moniuszko dał dodatkowy, specjalny koncert.

Chór Moniuszko na Białorusi · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Oficjalnej delegacji czechowickiego Urzędu Miejskiego, w której składzie znaleźli się radni: Alicja Ogiegło, Zygmunt Mizera i Stanisław Słowik, przewodniczył sekretarz miasta Marek Gazda. Ze względu na zagrożenie powodzią i ogłoszony w tym czasie alarm powodziowy, z wyjazdu w ostatniej chwili zrezygnowali: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i jego zastępca Maciej Kołoczek.

Nasza delegacja, choć w uszczuplonym składzie, spotkała się jednak zarówno z Leonardą Rewkowską, prezes Słonimskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, jak i z nowymi władzami Słonimia. Podjęto rozmowy na temat wznowienia, nieco w ostatnich latach słabszej, partnerskiej współpracy między miastami. Niewykluczone, że niebawem ponownie uda się zorganizować wymianę młodzieży ze Słonimia i Czechowic-Dziedzic oraz wznowić współpracę kulturalną i sportową między partnerskimi miastami. W tej kwestii wiele oczywiście zależy od przychylności centralnych władz Białorusi.

ŁP

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.