czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 3 października 2014
  • 16 października 2014
  • wyświetleń: 12026

Koncert dla Mikołaja - wideo

W niedzielę 12 października odbył się trzeci koncert charytatywny dla Mikołaja Ordzińskiego. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa.

Jacek Stachursky, Marcel Trojan (Gang Marcela), Henryk Czich (Universe), Marian Błachut, Damian Żelazny oraz Urszula Wawrzeczko (Raj), Grzybowski Band, Sławomir Błachut i Jakub Gwardecki wystąpili razem, by zagrać dla małego, walczącego z nowotworem gałki ocznej Mikołaja Ordzińskiego.Gwiazdy i samorządowcy na scenie czechowickiego MDK-u spotkali się nie po raz pierwszy. Była to już bowiem trzeci z kolei Koncert Charytatywny organizowany przez Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa.

Koncert dla Mikołaja Ordzińskiego - 12.10.2014 · fot. gekon


Pierwsza taka impreza odbyła się przed dwoma laty. Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, jego przyjaciele z zespołu "Raj" oraz znani artyści, zagrali wówczas charytatywnie dla 25-letniego Krzysztofa Wrony, który stracił nogę w wypadku, spowodowanym przez pijanego motocyklistę. Drugi Koncert Charytatywny odbył się rok temu. 20 października 2013 roku zagraliśmy dla niespełna dwuletniego Dominika Sieklińskiego z Ligoty, który przyszedł na świat bez lewej rączki i z licznymi wadami ortopedycznymi.

Dzięki otwartym sercom darczyńców, wyniki licytacji oraz zbiórki pieniędzy w czasie obydwu poprzednich koncertów przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dlatego pomysłodawca i główny organizator imprezy Marian Błachut zaproponował, by Koncerty Charytatywne na stałe wpisały się w kalendarz działań Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa.

Mikołaj Ordziński ma niespełna trzy lata. W wieku 8 miesięcy wykryto u niego nowotwór złośliwy siatkówki oka (retinoblastoma - siatkówczak). Niestety, w jego przypadku choroba okazała się obuoczna i na tyle silna, że niedługo później lekarze musieli usunąć jedno z chorych oczu. Trwa walka o uratowanie drugiego oka Mikołaja. Na kosztowne, zagraniczne leczenie malca potrzebne są duże pieniądze...

Rodzice Mikołaja za wszelką cenę próbują ratować jedyne oczko, a razem z nim szansę na normalne życie dla dziecka. Po dwuletnim okresie leczenia okazało się, że przegrywają i zawiodły już wszystkie dostępne w Polsce metody leczenia. To oznacza dla Mikołajka "wyrok" - życie w ciemności. Ogromną szansą, którą postanowili wykorzystać, jest leczenie w klinice w Londynie, od lat przynoszące bardzo dobre rezultaty. Jest tylko jedna przeszkoda - koszty. Wynoszą one około 300 tysięcy złotych! Rodzice ciężko chorego Mikołaja podkreślają, że są normalną polską rodziną, na co dzień borykającą się z problemami finansowymi, związanymi również z kosztami dotychczasowego leczenia. Niestety, nie mają możliwości samodzielnego, a przede wszystkim szybkiego, zebrania środków na sfinansowanie terapii w Londynie. Czas jest zaś w leczeniu nowotworu bardzo ważny. Leczenie zagranicą to ostatnia szansa na uratowanie drugiego oka Mikołaja. Kosztowna terapia i związane z nią wyjazdy do Londynu, już się rozpoczęły. By ją kontynuować, by dać małemu Mikołajowi szansę na wygranie z nowotworem i uratowanie jedynego oka, potrzebne są dalsze, duże kwoty.

Trzeba w tym miejscu dodać, że pierwotnie Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa planowało zagrać charytatywnie dla dwuletniego Wojciecha Kwaśniaka, dotkniętego niewydolnością nerek. Jednak kiedy w Czechowicach-Dziedzicach głośno zrobiło się o dramacie małego Mikołaja, rodzice Wojtka sami zwrócili się do Stowarzyszenia z propozycją, by wpływy z tegorocznego Koncertu przeznaczyć dla potrzebującego pilnego, ratującego wzrok leczenia Mikołaja Ordzińskiego. Piękniejszy gest trudno sobie nawet wyobrazić...

Obok Jacka Stachurskiego, którego nie tylko w Czechowicach-Dziedzicach nikomu przedstawiać nie trzeba oraz burmistrza Mariana Błachuta, na scenie czechowickiego MDK-u wystąpili: Henryk Czich - lider grupy Universe i Marcel Trojan (Gang Marcela). Oprawą muzyczną koncertu zajmą się: Grzybowski Band, Sławomir Błachut oraz Jakub Gwardecki.

Prawdziwą gratką - podobnie jak w przypadku poprzednich koncertów - był wspólny występ burmistrza Mariana Błachuta, przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego oraz Urszuli Wawrzeczko, grających przed laty wspólnie w zespole Raj.

W trakcie koncertu przeprowadzona została licytacja cennych przedmiotów, zaś po koncercie zbiórka pieniędzy. Zgromadzone w ten sposób środki w całości przekazane zostaną na leczenie ortopedyczne Mikołaja Ordzińskiego. Podobnie jak w latach poprzednich liczy się każdy grosz, każda złożona z potrzeby serca kwota.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.