czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 7 października 2014
  • wyświetleń: 1834

Podsumowanie Fesitwalu Alkagran

W dniach 29 września do 4 października w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej odbywał się XXII Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran" oraz VIII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. W ramach Festiwalu odbyło się pięć koncertów.

30 września w Sali Toskańskiej Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach zaprezentowali się akordeoniści - laureaci nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Andrzeja Krzanowskiego na IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w 2012 roku - Alena Budzinakova-Palus i Grzegorz Palus, Dominik Maciążek, Maciej Zimka, Maciej Frąckiewicz, Przemysław Wojciechowski i Paweł Janas. W ich wykonaniu publiczność mogła wysłuchać utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Krzanowskiego, Piotra Peszata oraz Igora Strawińskiego.

1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki oraz rocznica śmierci patrona Festiwalu - Andrzeja Krzanowskiego. Tradycyjnie w tym dniu odbył się koncert Już się zmierzcha.... Tym razem w specjalnie zaaranżowanym wnętrzu Centrum Handlowego Stara Kablownia zabrzmiały utwory elektroakustyczne wybitnych polskich kompozytorów: Marcina Rupocińskiego, Artura Zagajewskiego, Stanisława Krupowicza, Andrzeja Krzanowskiego oraz Marcina Bortnowskiego.

2 października w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej odbył się Koncert Laureatów VIII Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego, na którym Jury ogłosiło wyniki oraz wręczyło nagrody zwycięzcom akordeonowych zmagań. Przed koncertem w foyer Sali Koncertowej miała miejsce wystawa akordeonów PIGINI.

3 października również we wnętrzu bielskiej szkoły muzycznej dzieci i młodzież przeżyły Muzyczną podróż na Orawę. Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach wywarł ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności.

4 października był ostatnim dniem Alkagranu. Tym razem we wnętrzu Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach nie zabrzmiały dźwięki akordeonu dotychczas obecnego na każdym koncercie, lecz hiszpańska liryka wokalna. Pieśni Manuela de Falli, Joaquina Rodrigo oraz Frederico Garcii Lorki wykonali Anna Gabryś, Sebastian Gabryś, Paweł Brożek, Mariusz Bury i Marcin Szermański, a poezję hiszpańską czytała Barbara Bielaczyc.

Głównym wydarzeniem XXII Jesiennego Festiwalu Muzycznego Alkagran był jednak VIII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. Konkurs ten odbywał się w dwóch kategoriach. W kategorii solistycznej wzięło udział 21 uczestników z Polski i zagranicy, a w kategorii kameralnej wystąpiły trzy zespoły. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników Jury Konkursu przyznało następujące nagrody:
w kategorii solistycznej
  • I nagroda w wysokości 10000zł - Przemysław Wojciechowski
  • II nagroda w wysokości 7000zł - Wiesław Ochwat
  • III nagroda w wysokości 4000zł - Łukasz Brzezina

oraz wyróżnienia
  • Rafał Łuc
  • Adam Maksymienko

w kategorii kameralnej
  • I - nie przyznano
  • II nagroda ex aequo w wysokości 5000zł - Duo Accosphere w składzie Alena Budzinakowa i Grzegorz Palus i Trio w składzie Andrzej Grzybowski, Jędrzej Jarocki, Przemysław Wojciechowski
  • III nagroda w wysokości 3000zł - Duet w składzie Wiesław Ochwat, Maciej Zimka.


Ponadto Jury przyznało nagrody specjalne za najlepszą interpretację utworu Andrzeja Krzanowskiego dla: Mateusza Dudka, Bartosza Kołsuta, Rafała Łuca, Konrada Merty, Mateusza Stankiewicza oraz Przemysława Wojciechowskiego.

Głównymi organizatorami Festiwalu był Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Mała Akademia Muzyki.

BM / czecho.pl, źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.