czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Rozrywka

  • 2 stycznia 2015
  • 8 stycznia 2015
  • wyświetleń: 2239

Niezwykła wystawa w Uzdrowisku

Za nami:

Jesteś pasjonatem sztuki? Chcesz zobaczyć ciekawe i wyjątkowe obrazy i fotografie? Przyjdź na wystawę do goczałkowickiego Uzdrowiska.

Wernisaż wystawy "Silesia - przeciw Nicości" odbędzie się w czwartek, 8 stycznia o godzinie 19.00 w Galerii Fotografii Piktorialnej Weranda, która mieści się w Uzdrowisku w Goczałkowicach-Zdroju. Wystawie patronuje Paweł Sadza - Starosta Pszczyński i Tomasz Niesyto - Prezes Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.

silesia przeciw nicości


Grupa Janowska uznawana jest za fenomen na skalę światową.  Powstała w 1946 roku. Zebrani razem przez Ottona Klimczoka, przy zakładowej świetlicy kop. Wieczorek w Nikiszowcu, plastycy-amatorzy na początku istnienia tworzyli swoje artystyczne wizje w zasadzie tylko dla siebie i swojego środowiska. Po "odwilży" 1956 roku zostali zauważeni i mogli wypłynąć na szersze wody a ich twórczość uzyskała powszechny aplauz, nie tylko w kręgach artystycznych. W Grupie Janowskiej tworzyli i nadal tworzą nietuzinkowi pasjonaci o niebywałej motywacji i zacięciu do malarstwa i innych form tej sztuki, miłujący swoją pasję, którzy widzą piękno swojej małej i dużej ojczyzny i chcą je przenieść na płótno swoich obrazów.

Tematyka prac członków grupy skoncentrowana jest w głównej mierze na swoistej indywidualnej interpretacji lokalnych klimatów. Śląsk, ale nie tylko, pokazywany jest najczęściej w całej różnorodności, zaczynając od portretu śląskiego pejzażu przemysłowego, najczęściej kopalń i hut, poprzez familoki i otaczające ich place, architekturę miejską, naturę i scenki rodzajowe, aż po kompozycje z przesłaniem, w których autorzy powierzają nam swoje osobiste odczucia i przemyślenia.


Pictorial Team to zespół fotografujący w konwencji modern piktorializmu. Stoi na pozycjach antymodernistycznych bliskich temu, co sformułował D.Kuspit w swoim dziele "Śmierć sztuki" oraz we wstępie do katalogu głośnej wystawy "Nowi dawni mistrzowie". Najbliżej im do fotografii artystów a dokładnie do stylistyki tableau. Cechą ich fotografii jest interpretacja. Upraszczając: obraz/zdjęcie ma się różnić od tego, co widział obiektyw aparatu - po drodze musi zadziałać wrażliwość i talent fotografującego artysty. Innymi słowy fotografia dokumentalna czy fine view sztuką nie są, choć mogą być znakomitą fotografią. Tej zasadzie piktorializmu są poddane wszystkie prace Pictorial Team - za każdą stoi osobowość autora, choć stylistycznie wszystkie prace są jednorodne gatunkowo. Ewenementem i powodem do chluby jest też fakt, że cała fotografia grupy ma charakter interdyscyplinarny.

BM / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.