czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 27 sierpnia 2015
  • 10 września 2015
  • wyświetleń: 5377

Dożynki gminne w Kaniowie

Dożynki to nie tylko największe święto wszystkich rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, to także święto wszystkich nas, którzy z tej pracy korzystamy. 6 września społeczność mieszkańców gminy Bestwina spotkała się w Kaniowie na radosnym przeżywaniu święta plonów.

Reklama

Ulicami sołectwa przejechał korowód maszyn rolniczych - traktorów, kombajnów i innych pojazdów, niekiedy zabytkowych lub specjalnie na tę okazję skonstruowanych - przykładem może być platforma Stowarzyszenia Wędkarskiego "Kaniowski Karp Królewski". Na przyczepach zasiedli mieszkańcy Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa. Śpiewali, grali, prezentowali barwne stroje i pomysłowe dekoracje. Dzieciom najbardziej podobali się jeźdźcy konni w przebraniach z różnych epok.

Po zakończonej paradzie na tereny rekreacyjne przeszedł pochód prowadzony przez strażaków, poczty sztandarowe i Orkiestrę Dętą Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Przez dożynkową bramę weszli przedstawiciele władz samorządowych - wójt Artur Beniowski, radni gminy Bestwina, powiatu bielskiego, sołtys Kaniowa Marek Pękala z radą sołecką, gospodynie z gminnych KGW, delegacje OSP, Koła Łowieckiego, pszczelarzy, wędkarzy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i innych organizacji czy stowarzyszeń z terenu całej gminy.

Dziękczynna Msza święta zgromadziła wiernych pragnących podziękować za zbiory z pól, pasiek, stawów i lasów. Chociaż rok był trudny, doświadczyliśmy suszy i nawałnicy to jednak powszedniego chleba nie zabrakło, a są na świecie rejony gdzie w oczy zagląda realne widmo głodu. O "wyobraźni miłosierdzia", potrzebie dzielenia się, wyczuleniu na innych wspominał główny celebrans liturgii, dyrektor "Caritas" diecezji bielsko - żywieckiej ks. Robert Kasprowski. Wspólnie z mim modlili się księża proboszczowie - ks. Janusz Tomaszek z Kaniowa, ks. Cezary Dulka z Bestwiny i ks. Józef Baran z Bestwinki. W procesji z darami każde sołectwo złożyło na ołtarzu produkty rolne, natomiast czytania w liturgii słowa wykonali wójt Artur Beniowski, sołtys Marek Pękala i prezes KGW Mieczysława Głombek (modlitwa wiernych). Muzyczną oprawę zapewnił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Bestwina" oraz chór "Antonius" działający przy parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie.

Rola starostów dożynkowych przypadła państwu Iwonie i Adamowi Głąb - w części oficjalnej przekazali oni wójtowi Arturowi Beniowskiemu bochen chleba. Gospodarz gminy przyrzekł, że będzie troszczył się o godny i sprawiedliwy podział dóbr. W przemówieniach oprócz wójta głos zabrał sołtys, pani prezes KGW a także przewodnicząca Gminnego Koła PSL Danuta Kubik. Dodatkowo przedstawiciele Śląskiej Izby Rolniczej wręczyli odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" panu Franciszkowi Kłodzie, wieloletniemu bardzo doświadczonemu gospodarzowi.

Z wielkim zainteresowaniem spotkała się wystawa dawnych maszyn, narzędzi rolniczych i sprzętów gospodarskich przygotowana przez pana Michała Kobielę. Pan Michał, pasjonat historii postarał się także o zaprezentowanie starych fotografii, szczególnie zdjęć z dożynek w Kaniowie w 1961 r. autorstwa Jana Janoty. Wystawę połączono z degustacją produktów tradycyjnych - chleba, smalcu, maślanki itd. Swoje produkty zaoferowało do skosztowania również Koło Gospodyń Wiejskich w Kaniowie, a najmłodsi korzystali z możliwości pomalowania twarzy przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom "Z Sercem na Dłoni". Zainteresowani ogrodnictwem oglądali wystawy roślin ze szkółek państwa Jonkisz i Greń.

W części artystycznej, późnym popołudniem wystąpił zespół "Servoos" w składzie z kierownikiem kapeli Zespołu Regionalnego "Bestwina" Mariuszem Miką, następnie na estradzie pojawił się góralski Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Beskidzka" - młodzi artyści wywołali duży aplauz publiczności swoimi karkołomnymi ewolucjami wykonywanymi podczas tańców. Na koniec miała miejsce zabawa prowadzona przez dobrze znany w gminie Bestwina zespół "Albatros" z Janowic. Mimo deszczu i chłodu tańczącym parom udzieliła się świąteczna atmosfera.

W 2016 roku dożynki odbędą się w Janowicach i zapraszamy na nie już teraz.

BM
źródło: CKSiR Bestwina

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.