czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 22 kwietnia 2016
  • 26 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 1641

Wyjazd do Muzeum Kolejnictwa w Ostrawie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Miejski Dom Kultury zaprasza na wspólny wyjazd do Muzeum Kolejnictwa w Ostrawie, połączony ze zwiedzaniem dworca w Bohuminie.

Reklama

Miejski Dom Kultury,Kino Świt


W Morawsko-Śląskim Muzeum Kolejnictwa, które znajduje się w budynku dworca kolejowego Ostrava-střed (Ostrawa-Centrum) mogą Państwo obejrzeć między innymi oryginalne dokumenty, historyczne mundury, czy stare modele kolejek, jak również wiele innych ciekawych eksponatów z okresu XIX wieku. Jednym z najciekawszych eksponatów jest wskaźnik pochylenia toru, który pamięta jeszcze czasy Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. Znak ten, który informuje maszynistę o zmianie pochylenia toru, stał kiedyś pomiędzy Svinovem a Hutą Vítkovice. Dzieciom na pewno spodobają się modele kolejek a miłośników historii zainteresują dokumenty z czasów Monarchii Austro-Węgierskiej. Są wśród nich na przykład dekrety Cesarza Franciszka Józefa I, oryginalne dokumenty z 1835 i 1836 roku jak również protokoły w sprawie wybudowania trasy kolejki konnej, która prowadziła z Huty Vitkovice na Dworzec Główny w Ostrawie.

Początki stacji Bohumin sięgają XIX wieku, a dokładniej 1 maja roku 1847, kiedy to na stację wjechał pierwszy pociąg pod banderą austro-węgierskich kolei cesarza Ferdynanda. Stacja znajdowała się na linii Bohumín - Lipnik nad Bečvou. Budynek stacyjny wybudowano w oddaleniu od ówczesnego centrum. Przyczynił się do tego niechętny kolei lokalny proboszcz, który odmówił sprzedania pod budowę części działki kościelnej. Interwencja mieszkańców u cesarza, który przystał na ich prośby, pozwoliła jednak na budowę stacji nieco dalej od miasta. W roku 1860 wybudowano nowy budynek stacyjny, a tereny wokół stacji zaczęły się szybko rozwijać tworząc tzw. Nowy Bogumin.

Kilka lat później Bogumin stał się punktem początkowym Kolei Koszycko-Bogumińskiej. W związku ze zwiększeniem natężenia ruchu przez węzeł postanowiono stację przebudować. Stopniowo dobudowywano nowe skrzydła budynku stacyjnego, który służy do dziś.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj