Rozrywka

  • 10 maja 2016
  • 16 maja 2016
  • wyświetleń: 2511

Dzieje czechowickiego przemysłu - wykład o Kopalni Silesia

Za nami:

Miejski Dom Kultury zaprasza na kolejny wykład z serii "Dzieje przemysłu w Czechowicach-Dziedzicach". Historyk, Jacek Cwetler przybliży temat "Kopalnia Silesia".

Powstanie Kopalni "Silesia" związane jest bezpośrednio z poszukiwaniami złóż solnych w rejonie Goczałkowice. Pierwszym wierceniem był otwór "Źródło Maria 1", który został sfinansowany przez Rząd Pruski. Wiercenie otworu do głębokości 361m zakończono w 1860 r. i stwierdzono w nim występowanie solanki oraz pokładów węgla. Solankę eksploatowano do roku 1920, co dało początek powstaniu uzdrowiska w Goczałkowicach. Otwór został zniszczony podczas powstań śląskich, jednak wstępne rozeznanie przekroju geologicznego stało się podstawą poszukiwań górniczych.

Już w 1900 roku austriackie przedsiębiorstwo "Dziedzitzer Montangewertschaft Bielitz", z siedzibą w Wiedniu i Bielsku, rozpoczęło na terenie Czechowic wiercenie otworów badawczych za węglem do głębokości 400 m., a w 1902 roku rozpoczęto budowę szybu wentylacyjnego nr 1 o średnicy 4,2 m. Przy pracach tych zatrudniono 24 górników z Karwiny. Osiągnięto wówczas głębokość 463 m...

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dziejów kopalni, jej działalności, historiami ludzi z nią związanych, oddziaływaniem na życie i gospodarkę Czechowic-Dziedzic, które - wnikliwie zbadane - zostaną Państwu przybliżone podczas wykładu. Wstęp wolny.

Miejski Dom Kultury,Kino Świt
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj