czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 21 czerwca 2016
  • 24 czerwca 2016
  • wyświetleń: 1453

Wykład: między doznawaniem obcości a odkrywaniem bliskości

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Zapraszamy na wykład z cyklu "My i Oni - o postrzeganiu Innego". Prof. dr hab. Marek Rembierz przybliży temat "O postrzeganiu Innego: między doznawaniem obcości a odkrywaniem bliskości Bliźniego".

W tym sezonie przedmiotem zainteresowania jest człowiek w relacji do drugiego człowieka reprezentującego tę samą lub odmienną kulturę. Kontekstem są zarówno wydarzenia historyczne, jak i współczesne - przytoczonych zostanie wiele interesujących faktów dotyczących wewnątrz- i międzykulturowych relacji. Przybliżone będą procesy kształtowania tożsamości, światopoglądu oraz wyobrażeń o innej jednostce, grupie lub społeczności uzależnionych od podobieństw i różnic w zachowaniach, wyglądzie czy postawach ich charakteryzujących. Wstęp wolny.

Miejski Dom Kultury,Kino Świt


Prof. dr hab. Marek Rembierz - doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Kierunki zainteresowań naukowych: filozofia (metafilozofia, aksjologia i etyka, historia filozofii polskiej), religioznawstwo (historia i interpretacja idei religijnych), pedagogika (porównawcza pedagogika religii i edukacja międzykulturowa), a także krytyka artystyczna. Wspólnie z Krzysztofem Ślezińskim zainicjował i redaguje (od 2006 r.) rocznik "Studia z Filozofii Polskiej". Współredaktor m.in. tomów: Bezradność. Interdyscyplinarne studium zjawiska w kontekście zmiany społecznej i edukacyjnej (Katowice 2005, wraz z Z. Gajdzicą), Filozofia edukacji i etos rodziny (Bielsko-Biała 2007, wraz z W. Wójcikiem), Wokół "Pamięci i tożsamości" (Poznań 2010, wraz z A. Olechem).

Członek towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Filozoficznego (członek Zarządu Głównego) i Slovenského filozofického združenia pri SAV, Komisji ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich PAN (Oddział PAN w Katowicach). Członek Kapituły Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia (od 2012 r.). Stały felietonista tygodnika "Gazeta Ustrońska" (od listopada 2007 r. cykl felietonów "W kręgu refleksji filozoficznej").

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj