czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 23 marca 2006
  • wyświetleń: 1788

Rinaldo w Czechowicach

Miejski Dom Kultury w Czechowicach Dziedzicach zaprasza na spektakl Rinaldo – opera w dwóch aktach. W rolach głównych wystąpią między innymi: Barbara Bielaczyc, Joanna Szyszka, Jarosław Kitala, Karol Iwan czy Łukasz Nowak. Pojawi się również zespół taneczny Gest, a wszystko odbędzie się pod kierownictwem muzycznym Tomasza Lupy.

Wielka opera Haendla „Rinaldo” powstała w 1711 roku. Jej treść oparta jest na eposie rycerskim. ”Jerozolima wyzwolona” Torquata Tassa, przedstawiającym literacko baśniowy obraz zmagań chrześcijan z muzułmanami w czasie pierwszej wyprawy krzyżowej. W Polsce dzieło to jest mało znane, choć spopularyzował je słynny film „Farinelli, ostatni kastrat”.

Opera obfituje w piękne melodie. Realizacja „Rinaldo” zaaranżowana została z myślą o współczesnym odbiorcy. Służyć temu ma m.in. polskie tłumaczenie partii dialogowych oraz skompilowanie dwóch wersji dzieła pierwotnej oraz późniejszej, z roku 1731. Wyeksponowane także zostały chrześcijańskie motywy opery.

Cała opowieść rozpoczyna się miej więcej tak:
Generał chrześcijańskiej armii Gofred obiecuje dowódcy Rinaldo rękę swojej córki, Almireny, pod warunkiem zdobycia przez niego Jerozolimy. Trwa bitwa z wojskiem króla Jerozolimy, Argante. Argante jest kochankiem Armidy, czarodziejki i królowej Damaszku, która postawia mu pomóc w walce z Rinaldem. Uprowadza Almirenę. Bezsilny wobec sił magicznych, Gofred zastanawia się, czy nie skorzystać z pomocy czarodzieja.

Jak zakończy się historia Rinaldo będziecie musieli przekonać się sami 24 marca o godzinie 11.00. Bilety są do nabycia w MDK w Czechowicach w cenie 5 i 10zł.

A.O. / czecho.pl, MDK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.