czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 4 września 2016
  • 24 września 2016
  • wyświetleń: 2454

Wycieczka z MDK do Krakowa: Szlakiem kopców

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Miejski Dom Kultury zaprasza na wspólny wyjazd szlakiem krakowskich kopców.

Kraków jest jedynym miastem na świecie, które w swych granicach posiada 4 kopce usypane przez mieszkańców, Polaków z innych części kraju i zagranicy, ale także obywateli innych państw.
Dwa najstarsze kopce: Kraka i Wandy pochodzą z czasów przedpiastowskich (a więc pogańskich) i są najprawdopodobniej kurhanami grobowymi.

W XIX wieku przebadano Kopiec Kraka (znajduje się na krakowskim Podgórzu), ale nie znaleziono żadnych śladów grobowca. Kopiec Wandy (w podkrakowskiej Mogile - Nowa Huta) nigdy nie był przebadany przez archeologów. Czeka więc na swego odkrywcę.

Dwa pozostałe kopce: Kościuszki i Piłsudskiego są wyrazem wdzięczność naszego narodu za ich działalność na rzecz odzyskania niepodległości. Ziemia na nie zwożona była z wszystkich zakątków świata, pól bitewnych, miejsc martyrologii, miejscowości i państw, w których przebywali.

Są kopcami symbolicznymi. Pierwszy powstał w XIX wieku na Krakowskim Sikorniku (w połowie XIX wieku otoczony murami fortecznymi przez Austriaków), a drugi w latach 30. XX wieku na krakowskim Sowińcu.
Wszystkie są celem licznych pielgrzymek, miejscem obchodów rocznic i świąt. Przykładowo: na kopcu Kraka w każdy pierwszy wtorek po Wielkanocy odbywa się słynna rękawka, a w równonoc letnią tłumy miłośników oglądają ze szczytu pierwszy promień słońca...

Spróbujemy w jeden dzień zdobyć wszystkie kopce.

Miejski Dom Kultury,Kino Świt

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj