czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 10 kwietnia 2006
  • wyświetleń: 1457

Propozycje Galerii BWA

Reklama

Propozycje Galerii BWA
Rossi w Dusseldorfie - A. Cisowski


Zapraszamy na nowe wystawy. Stęsknieni za bardziej tradycyjną formą sztuki widzowie będą mogli obejrzeć aż dwie wystawy malarstwa i to w najlepszym wydaniu – głośnych polskich artystów średniego pokolenia: Roberta Maciejuka i Andrzeja Cisowskiego.

Wystawy będą także z pewnością magnesem dla młodszych widzów, chociażby z powodu bajkowych obrazów Roberta Maciejuka, czy też komiksowych w swej stylistyce prac Andrzeja Cisowskiego. W kwietniu proponujemy także premierę filmu Klubu Gaja pt. „Jak uratować rzekę”, a po koncercie recital fortepianowy wybitnego pianisty Sławomira Kulpowicza.
 
W czasie Świąt Wielkanocnych Galeria Bielska BWA będzie nieczynna. Poniżej propozycje galerii w najbliższym czasie. 
 
Robert Maciejuk – „Postprodukcja”
7 – 30 kwietnia 2006 (sala dolna)

Robert Maciejuk zaprezentuje w Bielsku-Białej swój najnowszy cykl obrazów „bajkowych”, na które składają się pejzaże nawiązujące do scenografii i planów filmowych popularnych bajek i telewizyjnych dobranocek, m.in. „Misia Uszatka” i „Coralgola”. W tym cyklu na obrazach nie ma samych bohaterów – są elementy scenografii: domki, płotki, zaśnieżone drzewa – ale na bielskiej wystawie zobaczymy także sławne misie uwiecznione przez artystę na płótnie nieco wcześniej.

Po uważniejszym przyjrzeniu się obrazom Maciejuka, ten zapamiętany z dzieciństwa bezpieczny i miły świat telewizyjnych bajek i ich bohaterów, zaczyna jawić się nieco inaczej – wkrada się niepokój, czy aby na pewno piękno bajkowego świata jest prawdziwe. Znika gdzieś sielskość, nic nie jest już oczywiste, pojawiają się nowe interpretacje.
Zdaniem artysty, podobnie jest z zapewnieniami płynącymi z reklam – im bardziej przekonują, iż coś jest piękne, tym bardziej zaczynamy w to wątpić.

Robert Maciejuk (rocznik 1965) jest jednym z najciekawszych malarzy młodego pokolenia, specjalizującym się w hiperrealistycznym odwzorowywaniu motywów z otaczającej nas rzeczywistości. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Popularność zdobył jako twórca obrazów abstrakcyjnych inspirowanych grami perspektywicznymi i elementami architektury renesansowej; później głośne stały się jego prace nawiązujące do świata znaków (m.in. komunikacyjnych, ostrzegawczych i lotniczych), symboli politycznych i popularnych logotypów. Znana jest także jego seria z trupimi czaszkami, w której ten znak kojarzony z niebezpieczeństwem, pokazany został przez artystę w wielu odsłonach. Nawiązując do różnych dziedzin życia (polityka, media, film, przestrzeń publiczna), zyskują zupełnie nowe konotacje, często dowcipne i zabawne.
 

Andrzej Cisowski – Malarstwo
7 – 30 kwietnia 2006 (sala górna)

Wystawa prac artysty, który objawił się jako twórca o niezwykle świeżym i oryginalnym spojrzeniu na rzeczywistość oraz dużej dozie humoru. Artysta został niedawno laureatem prestiżowej Nagrody EXIT 2005, którą otrzymał za wieloletnią kreatywną obecność w różnych dziedzinach aktywności twórczej.

Jeden z prezentowanych na bielskiej wystawie cyklów pt. „Obrasy” ujawnia nieznaną dotychczas pasję zdobniczą artysty, który namalował obrazy na obrusach (stąd tytuł cyklu) kupowanych na bazarach. Wykorzystał bogactwo motywów dekoracyjnych kwiecistych chust i serwet, łącząc w technice kolażu motyw nadrukowany z własnoręcznie namalowanym i tworząc ciekawą, graficzną, a czasem wręcz plakatową formę. Prace te są wariacją Cisowskiego na temat tradycji kolażu, swoistym artystycznym recyklingiem.

Najnowszy cykl Andrzeja Cisowskiego nosi wymowny tytuł „American Dream of Life” i potwierdza zamiłowania artysty do zapożyczeń i cytatów, tworząc jednocześnie rodzaj współczesnej interpretacji amerykańskiej kultury masowej. Tym razem czerpie on garściami motywy z komiksów, reklam i prasy, wykorzystuje poetykę pop-artu. Cisowski cytując, tworzy jednak nową estetykę, przywodzącą na myśl amerykańską grafikę reklamową lat 50.
Zdaniem krytyczki sztuki Agnieszki Rayzacher, z najnowszych prac Cisowskiego wyłania się wizerunek naszej wyobraźni zaśmieconej motywami, obrazkami, twarzami polityków, gwiazd i osób  publicznych.

Andrzej Cisowski (rocznik 1962) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz prestiżową Kunstakademie w Düsseldorfie. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych (m.in. w Zderzaku i Zachęcie oraz galeriach w Niemczech), mieszka w Berlinie oraz w Targowie na Mazurach.
 
 
27 kwietnia 2006, godz. 19.00
Premiera filmu Klubu Gaja pt. „Jak uratować rzekę” oraz spotkanie z jego twórcami (wstęp wolny). Recital fortepianowy Sławomira Kulpowicza
godz. 20.00
 
W Galerii Bielskiej BWA odbędzie się premiera filmu pt. „Jak uratować rzekę” w reżyserii Roberta Balińskiego – reżysera filmowego i teatralnego, twórcy ponad 100 filmów dokumentalnych i muzycznych, oraz Jacka Bożka  – lidera Klubu Gaja. Muzykę do filmu napisał znany pianista jazzowy Sławomir Kulpowicz.

Rzeki były pierwszymi szlakami komunikacyjnymi wzdłuż których powstawały ośrodki kultury. Otaczano je kultem i szacunkiem. Dawały pożywienie i tworzyły specyficzne cywilizacje. Woda to źródło życia. Jest wszędzie. W nas i wokół nas. Dlaczego rzeki i woda są ważne dla nas dzisiaj? O tym mówi film „Jak uratować rzekę”, w którym będzie można zobaczyć zdjęcia dokumentalne z Polski i świata.

Temat filmu łączy się z projektem pod tym samym tytułem, jaki ekolodzy z Klubu Gaja zaproponowali młodym miłośnikom przyrody, zachęcając ich do „adopcji” rzek i potoków. Dzięki niej młodzi ludzie poznają swoją lokalną rzeką i nauczą się, jak chronić ją i swoje „lokalne” środowisko naturalne.Film trwa ok. 30 minut.

Po premierze odbędzie się spotkanie z twórcami oraz recital fortepianowy Sławomira Kulpowicza, jednego  z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, wielokrotnie nagradzanego  kompozytora. Artysta zagra wyłącznie własne kompozycje.
 
Sławomir Kulpowicz – jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich pianistów jazzowych, kompozytor. W swojej bogatej twórczości zajmuje się zarówno jazzem, jak muzyką klasyczną, orientalną i projektami multimedialnymi.

Na początku swojej kariery grał m.in. w Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego oraz w The Quartet Tomasza Szukalskiego, był zapraszany do udziału w sesjach innych znanych muzyków w Polsce i na świecie, prezentował też koncerty solo-piano, m.in. w Los Angeles na John Coltrane Festival. W latach 80. zdecydował się na samodzielną działalność artystyczną. Szukając inspiracji, zaprasza na koncerty i nagrania znanych twórców, także nie związanych z jazzem. Swoim projektom nadaje kontekst parajazzowy, często teatralny; sięga po muzyczne tworzywo, które pozwala mu komponować ilustracje do spektakli baletowych, teatralnych i filmów. Muzyka jego autorstwa do baletu „Kobro” w reżyserii Graya Veredona, wystawianego w Teatrze Wielkim w Łodzi, zdobyła „Złotą Maskę” za najlepszą muzykę teatralną w sezonie 2003. Do tej nagrody została nominowana także jego muzyka w balecie pt. „Kolor żółty” (2005).

Galeria Bielska BWA

-------------------
 
Galeria Bielska BWA
43-300 Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11,
tel./faks 033 812 58 61, 033 812 41 19;
e-mail: info@galeriabielska.pl, www.galeriabielska.pl;

Galeria czynna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. od 10.00 do 18.00;
ceny biletów: normalny – 6 zł, ulgowy, zbiorowy, rodzinny – 3 zł; w środy wstęp dla młodzieży szkolnej bezpłatny; w niedziele wstęp dla wszystkich za złotówkę.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.