czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 12 kwietnia 2006
  • wyświetleń: 1634

Ikona polskiej architektury w Czechowicach

Wśród dwudziestu najbardziej znaczących budynków polskiej architektury aż trzy są ze Śląska. Niedługo wszystkie będą promować nasz kraj w muzeach w Paryżu, Berlinie i Frankfurcie oraz w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych - pisze Gazeta Wyborcza.

Reklama

20 maja odbędzie się Noc Muzeów. Tego dnia 1500 europejskich galerii i muzeów za darmo udostępni zwiedzającym swoje ekspozycje. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa pt. "Polska. Ikony Architektury". We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych organizuje ją miesięcznik "Architektura-murator".

Przed wystawą profesjonalne jury spośród 220 budynków wybrało 20 wzniesionych po 1989 roku. Są one przełomowe dla polskiej architektury, wyróżniają się na tle czasów i wydarzeń. Po prezentacji w stolicy wystawa zostanie włączona do oferty promocyjnej Polski i pokazana w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych za granicą oraz w światowych muzeach, m.in. w Paryżu, Berlinie i Frankfurcie.

Uznanie jury zdobyły aż trzy budowle ze Śląska: kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, pokopalniana lampiarnia Bolko Loft w Bytomiu i katowicki dom jednorodzinny.

Zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka (nieprzypadkowo nazywany jest śląskim Gaudim) kościół wyróżniono w konkursie Architektura Roku 1999 Województwa Śląskiego: od wojewody śląskiego otrzymał Grand Prix za najlepszy obiekt, od marszałka województwa śląskiego pierwszą nagrodę za najlepszą przestrzeń publiczną.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.