Rozrywka

  • 22 marca 2017
  • 26 marca 2017
  • wyświetleń: 5170

[WIDEO] Po raz kolejny do Pszczyny przyjechali znani podróżnicy

Już po raz szósty Pszczyna gościła znanych alpinistów, himalaistów, żeglarzy i podróżników. W ramach Pszczyńskich Spotkań z Przygodą, w ostatni weekend marca w Pszczyńskim Centrum Kultury można było spotkać wielu ciekawych gości.

Goście tegorocznych Pszczyńskich Spotkań z PrzygodąAdam Bielecki - "Od Beskidów po Himalaje"

Ma 33 lata. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 18 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.

Denis UrubkoDenis Ubruko
Denis Urubko


Urodzony 29 lipca 1973 w Niewinnomyssku - rosyjski wspinacz, himalaista. Z zawodu oficer w armii kazachskiej, filmowiec. Bez użycia butli tlenowych zdobył Koronę Himalajów jako piętnasty człowiek w historii, oprócz tego dokonał 10 wejść na szczyty siedmiotysięczne i 34 wejścia solowe. W latach 1998-2001 był wybierany najlepszym alpinistą w Kazachstanie, a w latach 1997-99 zwyciężał zawody na szybkość rozgrywane na górze Amangelda. W 1999 w ciągu 42 dni zdobył wszystkie pięć szczytów wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery. Jego partnerami wspinaczkowymi byli między innymi Simone Moro, Siergiej Samojłow.

Grażyna i Marcin Czosnowscy

Podróżnik, wraz z żoną ruszyli motocyklem do Iranu. Grażyna i Marcin Czosnowscy - ona rodowita pszczynianka, on z Poznania wielki fan Pszczyny. Łączy ich miłość, zamiłowanie do krewetek i dalekich podróży. Jest jeszcze trzeci członek zespołu - motocykl - niezawodna Honda Africa Twin. Zaprezentują relację z motocyklowej wyprawy do Iranu - kraju dobrych ludzi i kolorowych dywanów.

Szymon Kuczyński

Skipper, regatowiec, instruktor żeglarstwa. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu w tym wyprawy "Maxus Solo Around".

Po rejsie łupinką przez Atlantyk Szymon nie mógł długo usiedzieć w domu. Na malutkim mazurskim jachcie Atlantic Puffin (6,36) wypłynął bez silnika w samotny rejs dookoła świata. W czasie 16 miesięcy pokonał ponad 28 tys mil morskich, 266 dni spędził na oceanie z kilkoma krótkimi przerwami. Zmagał się z różnymi warunkami pogodowymi - od okresów długiej ciszy na Pacyfiku (kiedy zawzięcie wiosłował prowizorycznymi wiosłami) do bardzo ciężkich sztormów, w których stracił m.in. autopilota i telefon satelitarny. W czasie rejsu odwiedził 8 miejsc - m.in. Panamę, Markizy, Australię, Wyspę Bożego Narodzenia. 4 marca 2016 zamknął okołoziemską pętlę wpływając do portu w Las Palmas skąd wyruszył 1,5 roku wcześniej.

Bogusław MagrelBogusław Magrel
Boguslaw Magrel


Alpinista, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego, dyrektor programowy Festiwalu "Karkonoskie Dni Lajtowe", absolwent Wydziału Prawa i Administracji UŚ, studia podyplomowe UW oraz UJ. Otrzymał wyróżnienie za film "Droga na ośmiotysięcznik" I Festiwal Filmów Górskich w Bielsku Białej, 2006.

Danuta Piotrowska

Ulubionym tematem prac fotograficznych są zapisy z licznych podróży, fotografia przyrodnicza oraz ludzie, a w szczególności dzieci.

28 sierpnia 2011 r. wyruszyła z Warszawy 8-osobowa kobieca wyprawa, która miała dwa zrealizować dwa cele: sportowy i trekingowy. Celem sportowym było dotarcie w rejon lodowca Sosbun,w Karakorum Centralnym (Baltistan), wybór miejsca i założenie bazy oraz rozpoznanie mało znanego terenu wspinaczkowego. Po wejściu aklimatyzacyjnym na szczyt pięciotysięczny sporządzono dookolną dokumentację fotograficzną. Na tej wysokości, przy dobrej pogodzie, uzyskano doskonały wgląd na zwieńczające rejon turnie skalne i szczyty, a także lodowce i lodowczyki w bocznych dolinach. Pozwoliło to stwierdzić, że otoczenie lodowców North i South Sosbun daje nie tylko możliwości zdobycia skrajnie trudnych ścian i turni, ale także pozwala wejść na niezdobyte dotąd szczyty sześciotysięczne drogami o umiarkowanych trudnościach.

Drugim, dodatkowym celem wyprawy, było trekingowe dojście, przez lodowiec Baltoro i lodowiec Concordia, do bazy pod K2 i stamtąd pod kopiec Gilkey'a, aby umieścić na nim tablicę pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Piotrowskiemu. W 1986 r. zginął on, w czasie zejścia - po zdobyciu nową drogą, w stylu alpejskim - szczytu K2. Na wierzchołku stanął w zespole z Jerzym Kukuczką. Tablicę ufundował Alpinistyczny Klub Eksploracyjnyw Sopocie, a akcję dofinansowała Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Bartosz Czarciński

Kapitan, kaliski żeglarz, który zamierzał samotnie opłynąć świat dookoła.

Piotr Snopczyński

Jest alpinistą, himalaistą, brał udział w wielu wyprawach na szczyty ośmiotysięczne, w tym w ekspedycjach Andrzeja Zawady. Mieszka w Świdnicy na Dolnym Śląsku, gdzie organizuje "Dni Gór". W latach 1998-2002 był wiceprezesem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Latem 2014 r. wziął udział w narodowej wyprawie na K2, organizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu "Polskie Himalaje".

Maciej Sokołowski i Jagoda Skarżeńska

Maciej Sokołowski to organizator Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdrój i paru innych wydarzeń kulturalno - sportowo - skandalicznych. Gospodarz w schroniskach w Górach Stołowych. Felietonista i komik z zamiłowania. Raz dla żartu poszedł w góry i tak już zostało.

Z kolei Jagoda Skarżeńska to analityk w podróży. Wiecznie rozdarta pomiędzy morzem a górami, korpo-pracą a podróżami, romantyzmem a śląskim pragmatyzmem. Na żadnych studiach nie nauczyła się tyle, co na targu w Marrakeszu, obrzezaniu w Rijadzie, u fryzjera w Pnom Phen czy w kondukcie w Varanasi. Wierzy, że w każdym czai się coś ładnego i od każdego trzeba się uczyć.

"Uchodźcy" - To nie był typowy pokaz zdjęć z urlopu. Pojechaliśmy do Suboticy w Serbii, gdzie znajduje się brama do raju. Rajem jest Unia Europejska, a pukającymi do jej bram... uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Pojechaliśmy zobaczyć, spróbować zrozumieć, bo patrzenie oczyma mediów to patrzenie przez krzywe zwierciadło. Zobaczyliśmy i chcemy to pokazać Wam. Bez naszych ocen i sądów - każdy zdanie musi wyrobić sobie sam.

Jerzy Wierzbicki

Podróżnik, z wykształcenia archeolog Bliskiego Wschodu. Fotograf dokumentalista.

Projekt "Bliski Wschód" jest syntezą ponad dekady mojej pracy w krajach takich jak Syria, Irak, Oman, Emiraty Arabskie, Turcja czy Egipt. Ukazuje świat orientu, jaki odszedł w przeszłość zniszczony przez toczącą się od wielu lat wojną domową głównie w Syrii i Iraku, oraz wpływu tych konfliktów na rozwój wielu innych i spokojnych państw Bliskiego Wschodu. Ważną częścią tej prezentacji są fotografie jakie wykonałem w Iraku w 2003 roku kilka miesięcy po inwazji amerykańskiej na ten kraj, co w moim przekonaniu było katalizatorem obecnych dramatów jakie przeżywają mieszkańcy arabskiego orientu. Fotografie z Omanu, ukazujące pustynię "Empty Quarter" jako "esencję" i kolebkę arabskiej kultury dopełniają obrazu krajów Bliskiego Wschodu pokazując ich złożoność kulturową i społeczną.

BM

źródło: MORiS Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.