czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Rozrywka

  • 24 kwietnia 2017
  • 2 maja 2017
  • wyświetleń: 2347

Wyjazd do Pieskowej Skały z Miejskim Domem Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Miejski Dom Kultury zaprasza na wspólny wyjazd do zamku w Pieskowej Skale, który odbędzie się w sobotę, 6 maja.

Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka. W I poł. XIV w. Kazimierz III Wielki wybudował zamek, element łańcucha obronnych Orlich Gniazd, składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej "Dorotką".

Po II wojnie światowej zamek w Pieskowej Skale przejął Skarb Państwa, po generalnej renowacji w latach 1950-1963 stał się on Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Obecnie znajduje się tu stała ekspozycja Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku. Zamek dość często pojawia się też w filmach. Pojawił się m.in. w serialach Janosik oraz Stawka większa niż życie.

W kryptach na zamku w Pieskowej Skale znajdują się cztery manierystyczne sarkofagi Sieniawskich z XVII w. z postaciami zmarłych na wiekach niemające odpowiednika w sztuce polskiej

Do zamku przylega park krajobrazowy. W pobliżu stoi wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, Czarcią Skałą lub Sokolicą.

U podnóża wzgórza, na którym wznosi się zamek, znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych założony w XVI wieku. Obecnie są one na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego ostoją płazów, które odbywają gody we wspomnianych stawach, migrując do nich z zimowisk niekiedy oddalonych nawet o 3 km.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmuje i szczegółowych informacji udziela sekretariat MDK.

Wyjazd do Pieskowej Skały z Miejskim Domem Kultury

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj