czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 30 maja 2017
  • 9 czerwca 2017
  • wyświetleń: 1987

Koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Berlińskich

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Kino Świt zaprasza na transmisję koncertu symfonicznego "Koncert z nowego świata" w wykonaniu Filharmoników Berlińskich.- Miasto Noir to symfonia zainspirowana niezwykłą atmosferą i nastrojem filmów noir kręconych w Los Angeles, zwłaszcza tych powstałych w późnych latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych. Moja muzyka to hołd niekoniecznie dla muzyki filmowej tego okresu, a raczej dla Kalifornii w nich uwiecznionej - mówi o swoim utworze John Adams.

Dzieło zostało zamówione i sfinansowane przez Stowarzyszenie Filharmonii Los Angeles, London Symphony Orchestra, Cité de la Musique, Zaterdag Matinee i Toronto Symphony Orchestra. Pierwsze publiczne wykonanie w Filharmonii Los Angeles odbyło się 8 października 2009 roku i było prowadzone przez Gustavo Dudamela. Koncert ten został zarejestrowany, a następnie wydany na płycie DVD przez Deutsche Grammophon.

Symfonia nr 9 e-moll (Z Nowego Świata), op. 95 została skomponowana przez Antonina Dvoráka w 1893 roku podczas jego pobytu w Stanach Zjednoczonych (gdzie objął stanowisko dyrektora konserwatorium w Nowym Jorku) i należy do najpopularniejszych utworów kompozytora. Dvorák starał się inspirować wielokulturowością kraju, który zwiedzał, oddać zarówno siłę i wielość nowoczesnych metropolii końca XIX wieku z muzyka popularną, jak i rozmiar i przestrzeń niezamieszkałych połaci USA i kulturę jej rdzennych mieszkańców. Mimo podtytułu symfonia nie zakłada programowości, żadnej "treści" literackiej, a muzyka Indian i Murzynów amerykańskich, którą starł się zawrzeć w dziele kompozytor nie była mu bezpośrednio znana. To raczej twórcze przetworzenie i wyobrażenie bez żadnych cytatów, w połączeniu ze słowiańskim duchem przenikającym inne utwory Dvoráka.

Gustavo Dudamel uważany jest za jednego z najciekawszych dyrygentów naszych czasów. urodził się w wenezuelskim Barquisimeto. Od 2005 Gustavo Dudamel jest związany kontraktem na wyłączność z wytwórnią Deutsche Grammophon. Artysta wydał także DVD z filmem dokumentalny o orkiestrze im. Bolívara i zarejestrowanym koncertem zespołu (The Promise of Music, 2008) oraz Koncert urodzinowy dla papieża Benedykta XVI (2007).

Wykonawcy: Filharmonicy Berlińscy, Gustavo Dudamel - dyrygent.

Program:
  • John Adams "City Noir" na orkiestrę
  • Antonín Dvorák IX symfonia e-moll ("Z Nowego Świata"), op. 95


Miejski Dom Kultury,Kino Świt

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj