czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 23 listopada 2017
  • 12 grudnia 2017
  • wyświetleń: 2381

500 lat reformacji: wykład, wystawa i pokaz filmu "Luter"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Miejski Dom Kultury zaprasza na wykład ks. J. Holesza i J.Cwetlera "Ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim", wystawę "500 lat reformacji" oraz film "Luter".

Reklama

Na wykład zapraszamy 11 grudnia o godzinie 18.30 do Piwnicy Muz. Wystawę 500 lat reformacji udostępnił ksiądz Janusz Holesz, przełożony Parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Poświęcona jest 500. rocznicy, wystąpienia Marcina Lutra z 95 tezami w 1517 roku w Wirtemberdze. To wydarzenie zmieniło kościół katolicki, doprowadziło do wojen religijnych, kontrreformacji rozpadu Kościoła rzymskokatolickiego i powstania Kościołów narodowych, z luteranizmem na czele.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 grudnia w holu kina Świt, o godzinie 17.00. Wystawa potrwa do 11 grudnia.

Z kolei pokaz filmu pt. "Luter" zaplanowano na 12 grudnia o godzinie 18.00. Film opowiada historię Marcina Lutra, księdza i profesora teologii na uniwersytecie w Wittenberdze, który twierdził, iż wierni sami powinni studiować Biblię, nie muszą odmawiać określonej liczby modlitw czy uczęszczać na nabożeństwa. Tym samym podważył całą organizację Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłoszonymi przez siebie 95 tezami zjednał sobie opozycję kościelną, ale naraził się papiestwu. Usunięto go z Kościoła katolickiego i zagrożono klątwą. Cesarz Karol V rozkazał mu wyrzec się swoich przekonań. Luter, mimo iż groził mu stos, pozostał wierny swym przekonaniom. Szczęśliwie poparli go i wzięli po opiekę władcy Saksonii. Jego wystąpienie dało początek wojnom religijnym, rozpadowi Kościoła rzymskokatolickiego i powstaniu Kościołów narodowych, z luteranizmem na czele.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Miejski Dom Kultury,Kino Świt

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj