Rozrywka

  • 12 stycznia 2018
  • 21 stycznia 2018
  • wyświetleń: 4312

Koncert "Raduj się świecie!" w parafii NMP Wspomożenia Wiernych

Za nami:

Kolędy i pastorałki to jedne z tych utworów, które wzruszają nas najbardziej. Łączą się bowiem z tym szczególnym czasem w roku, który przenosi nas w czas dzieciństwa, kiedy urok i przekaz Świąt Narodzenia Pańskiego oddziaływały na nas z tak wielką siłą.

Pieśni śpiewane w tym czasie niosą z sobą przekaz radości, jedności, współczucia i miłości. Wprowadzają nas także w czas nowej nadziei, która wiąże się z nadchodzącym kolejnym rokiem. Nawet ludzie niewierzący wzruszają się słysząc znane wszystkim melodie, a dla chrześcijan są one tym ważniejsze.

Oprócz przekazu religijnego i emocjonalnego kolędy, śpiewane i słuchane razem z bliskimi, niosą w sobie radość wspólnego przeżywania muzyki. Większość kolęd to utwory bardzo stare, liczą sobie 200 albo 300 lat. A mimo to nie są zabytkami, słuchanymi od czasu do czasu tylko w salach koncertowych. Są wciąż żywe, chętnie je śpiewamy, jak najnowsze przeboje. Moda na nie nigdy nie przeminie i co roku powstają nowe. Niektóre przypominają uroczyste hymny kościelne, inne - wzruszające kołysanki albo wesołe przyśpiewki. Czasem mają archaiczne melodie i słowa, z których część wyszła już z użycia we współczesnym języku.

Tajemnica ich popularności to jeszcze jeden sekret Świąt Bożego Narodzenia.

Koncert "Raduj się świecie" powstał przy współpracy dwóch zespołów - Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento oraz chóru Bobolanie, które łączy osoba ich dyrygentki Eweliny Stanclik. Na koncercie zostaną wykonane kolędy zarówno najstarsze jak i nowe, zaśpiewane przez chór, zespoły i solistów.

Wykonwacy:
  • Soliści i chór CTM Movimento
  • Chór Bobolanie
  • Kierownictwo artystyczne i przygotowanie solistów: Barbara Bielaczyc
  • Dyrygent chórów: Ewelina Stanclik
  • Fortepian: Natalia Firlej


Miejski Dom Kultury,Kino Świt

BM / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj