Rozrywka

  • 25 marca 2018
  • wyświetleń: 2854

Koncert wielkanocny w Miejskim Domu Kultury

Czas Wielkiej Nocy jest czasem wielkiej radości, ale także zadumy. Muzyka, która jest wykonywana w tej porze łączy z sobą żal za tym, co przemija oraz uczucie szczęścia związane z odrodzeniem się życia oraz wiarą w Zmartwychwstanie, które daje nam wszystkim nadzieję.

Miejski Dom Kultury,Kino Świt


Pasja jest jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów w muzyce religijnej. Oparta na tekście Ewangelii opowiada historię śmierci Jezusa. W średniowieczu powstawały liczne dzieła związane z tą tematyką, wtedy narodził się też kanon muzyki liturgicznej zwany pasją, któremu następnie towarzyszyły również teksty i rzeźby, opisujące lub zawierające elementy oparte na poszczególnych epizodach z Ewangelii. Najsłynniejsze pasje powstały w okresie baroku, gdy swe monumentalne dzieła z tego gatunku tworzył Jan Sebastian Bach. Pasję stworzył również jego genialny rówieśnik, George Frideric Haendel. To właśnie jego dzieło wykonają 8 kwietnia CTM Movimento oraz chór Bobolanie.

"Pasja według św. Jana" Haendla jest pełna prostoty. Kompozytor stworzył ją jako bardzo młody człowiek (przyjmuje się, że skomponował ją mając 19 lat). Muzykę cechuje szczerość, podporządkowanie tekstowi Ewangelii wg św. Jana oraz bezpośredniość przekazu. W treść Ewangelii wplecione są fragmenty poezji religijnej, komentujące akcję lub zachęcające do refleksji.

Tym razem, po dziesięciu latach od pierwszego czechowickiego wykonania, do współpracy nad dziełem zaproszony został chór Bobolanie, który Z CTM Movimento łączy osoba jego dyrygentki, Eweliny Stanclik. Wykonanie uświetni również znakomity tenor Rafał Majzner.

W role Ewangelisty Jana, Piłata i Jezusa wcielą się soliści Movimento - Piotr Brożek, Damian le Thanh i Piotr Maga. Utwory solowe wykonają również Kornelia Szczypka, Emilia Rabczak, Zuzanna Kłaptocz, Natalia Micor, Kamilla Gicala oraz Radosław Szostak. Partie chóralne realizować będą połączone chóry CTM Movimento i Bobolanie pod dyrekcją Eweliny Stanclik. Śpiewakom towarzyszyć będą Natalia Firlej (fortepian) oraz Małgorzata Koba (skrzypce). Kierownictwo artystyczne nad koncertem objęła Barbara Bielaczyc.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj