czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Rozrywka

  • 11 maja 2018
  • wyświetleń: 3856

Wernisaż prac plastycznych podopiecznych "Centrum"

10 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Pierwszy wernisaż prac plastycznych podopiecznych "Centrum" Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku-Białej - Kariny Czempiel i Jacka Kloca.

Wernisaż prac plastycznych podopiecznych „Centrum”
Wernisaż prac plastycznych podopiecznych "Centrum" · fot. mat. organizatora


Uroczystość uświetniło przybycie wielu gości: m.in. Pani Dyrektor "Centrum" ŚDS Rozetta Michnik, bliscy naszych artystów - Pani Bożena Zając i Pani Barbara Kloc, uczniowie czechowickich szkół: nr 6 z p. Agatą Chmielniak i nr 10 z p. Marią Koutny, pracownicy i podopieczni "Centrum" ŚDS, przedstawiciele czechowickiego MDK-u, Izby Regionalnej i Towarzystwa Przyjacioł Czechowic-Dziedzic. W części artystycznej wernisażu wystąpił Tomasz Roth i jego mandolina romantyczna oraz uczniowie szkół z Czechowic-Dziedzic, którzy zaprezentowali spektakl oparty na legendzie o Czarnej Pani oraz prezentację - dzieje rodu Renardów.

Prezentowane na ekspozycji prace plastyczne, których autorami są podopieczni "Centrum"ŚDS, z niepełnosprawnością intelektualną, to sztuka wynikająca z wewnętrznych potrzeb niemieszczących się w standardowych kanonach i szablonach. Niewykształcona, intuicyjna i bardzo emocjonalna, zamkniętą w zdeformowanej przestrzeni i perspektywie, przy zastosowaniu prostych technik tj. kredek, flamastrów, farb. Cechuje ją niezwykła dbałość o szczegóły, detale, precyzja, soczyste kolory z ostrymi kontrastami lub stonowane, bardzo skrajny punkt widzenia, oniryzm, magiczność czy surrealizm. To niezwykle subiektywny sposób postrzegania, porządkowania i opisywania świata przez podopiecznych "Centrum".

Wernisaż prac plastycznych podopiecznych „Centrum”
Wernisaż prac plastycznych podopiecznych "Centrum" · fot. mat. organizatora


"Sztuka dopełnia to, czego natura nie mogła ukończyć. Artysta przekazuje nam wiedzę na temat niezrealizowanych celów natury".

Świat Kariny jest surrealistyczny, geometryczny i figuratywny, a jednocześnie symetryczny, przewidywalny i konsekwentny w zamkniętym pudełku tysiąca przegródek, zawierających naturę, okoliczności, najbliższe otoczenie z mocno zarysowanymi budowlami, postaciami lub ostrymi kontrastami barw. Mocno nasycone emocjami prace, najczęściej dedykowane są terapeutom i podopiecznym. Karina jest w "Centrum" od 20 lat i rysuje od zawsze, dodatkowo zajmuje się projektowaniem ubranek dla lalek.

Wernisaż prac plastycznych podopiecznych „Centrum”
Wernisaż prac plastycznych podopiecznych "Centrum" · fot. mat. organizatora


Jacek jest osobą z autyzmem, w ośrodku od 3 lat. Jego świat jest niezwykle bajkowy, królują w nim olbrzymie potwory. Postaci wilko-lisów, ptako-samolotów, w niezwykle przyjaznych różowych i fioletowych kolorach. Obecnie prace można oglądać, do końca maja br., w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach - Biblioteka Szkolna II piętro.

Edyta Zawiła, Jacek Cwetler

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.