czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 14 lipca 2018
  • 22 lipca 2018
  • wyświetleń: 2746

Wystawa z okazji 100-lecia ubezpieczeń społecznych w Polsce

Za nami:

Do 30 lipca w Książnicy Beskidzkiej można oglądać interesującą wystawę pt. "100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce".

Wystawa z okazji 100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce - 07.2018 · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Wystawa składa się z dwudziestu tablic z materiałami z czasów powstawania systemu ubezpieczeń społecznych, jednego z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie tego typu systemów ubezpieczeniowych. Do tworzenia tej ciekawej ekspozycji o historii, tradycjach i rozwoju ZUS-u wykorzystano materiały pochodzące z archiwum ZUS-u, prywatnych zbiorów pracowników i rożnych instytucji.

Podczas otwarcia wystawy gości przywitał Bogdan Kocurek dyrektor Książnicy Beskidzkiej. Samorząd powiatu bielskiego reprezentowali wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński i kierownik Biura Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego Jolanta Konior.

Dyrektor bielskiego oddziału ZUS-u Marek Magiera zabierając głos podkreślił, że powstanie ZUS-u było nierozerwalnie związane z początkami niepodległego państwa polskiego. Przypomniał znaczenie ustawy scalającej system ubezpieczeń społecznych z 1933 roku, nadającej jednolity charakter wszystkim ubezpieczeniom oraz datę 24.10.1934 roku, kiedy prezydent Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie powołujące Zakład Ubezpieczeń Społecznych, łączący pięć instytucji ubezpieczeniowych. Wskazał na główne zadania tej placówki, dbającej o terminową wypłatę świadczeń i jak najlepszą jakość obsługi klientów, których już w naszym kraju jest około 24 miliony. Zaakcentował rolę edukacyjną, współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami w ramach realizacji projektu "Lekcje z ZUS" i olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".

Z okazji jubileuszu 100-lecia zwiedzający wystawę otrzymali profesjonalne, świetne edytorsko publikacje oraz zobaczyli krótki film o historii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

BM / czecho.pl
źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.