czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 25 lipca 2018
  • 27 lipca 2018
  • wyświetleń: 4926

[WIDEO i ZDJĘCIA] Wystawa Ojcowie Niepodległości na Placu Jana Pawła II

Na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach można było pod koniec lipca oglądać plenerową wystawę "Ojcowie Niepodległości".

Wystawa Ojcowie Niepodległości na Placu Jana Pawła
Wystawa Ojcowie Niepodległości na Placu Jana Pawła II · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Czechowice-Dziedzice są jednym z ponad stu miast, gdzie odbywa się wystawa "Ojcowie Niepodległości", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Prezentacja wystawy w naszym mieście została zorganizowana ramach całorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Jednym z jego mecenasów jest Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej Bielsko-Biała, które na komisarza wystawy powołało Wojciecha Leśnego.

Wystawa plenerowa Ojcowie Niepodległości
Wystawa Ojcowie Niepodległości na Placu Jana Pawła II · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Wystawa "Ojcowie Niepodległości" składa się z 20 paneli. Część wstępna zawiera m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę Niepodległości, mapę Polski z lat 1918-1923 ukazującą procesy kształtowania się granic polskich, a także pierwszą stronę "Monitora Polskiego" z 11 XI 1918 r.

Wystawa plenerowa Ojcowie Niepodległości
Wystawa Ojcowie Niepodległości na Placu Jana Pawła II · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


W głównej części wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają wielkoformatowe zdjęcia postaci oraz ich krótkie biogramy.

Przygotowaną przez IPN ekspozycję będzie można oglądać do 1 sierpnia.

Wystawa Ojcowie Niepodległości na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach

Zrobiłeś inne, ciekawe wideo? Prześlij je do redakcji za pomocą formularza wyślij info. Najlepsze wideo opublikujemy na łamach portalu czecho.pl.

aka, BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.