Rozrywka

  • 24 sierpnia 2018
  • 31 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 3283

Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Bystrej

Tegoroczne Diecezjalno - Powiatowo - Gminne Dożynki odbyły się w Bystrej.

Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Bystrej - 26.08.2018 · fot. Jarosław Jesionka / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Mimo niesprzyjającej aury w uroczystości liczny udział wzięli przedstawiciele dekanatów diecezji, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który przeczytał skierowany do zgromadzonych list od premiera RP Mateusza Morawieckiego, I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, radne Sejmiku Wojewódzkiego Danuta Kożusznik i Ewa Żak, przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku - Białej Jarosław Klimaszewski i jego zastępca Przemysław Drabek, reprezentanci władz samorządowych powiatu na czele ze starostą Andrzejem Płonką, samorządowcy z gmin oraz organizacji i stowarzyszeń społecznych.

Uroczystą, polową Mszę dziękczynną za otrzymane plony odprawił ksiądz biskup Roman Pindel ordynariusz diecezji bielsko - żywieckiej. W homilii przypomniał o niezmierzonej dobroci Boga - Dawcy Życia, która okazywana jest codziennie milionom ludzi. Apelował o mądrą modlitwę, która wynika z prawdziwej, niekłamanej wiary w Boga i z miłości do drugiego człowieka. Swoje serdeczne podziękowania za trud, wysiłek i ciężką pracę wszystkim rolnikom, hodowcom, producentom żywności, sadownikom, pszczelarzom przekazali także starosta bielski Andrzej Płonka i wójt gminy Wilkowice Mieczysław Rączka oraz duszpasterz rolników ks. Stanisław Kozieł, który przypomniał, że tegoroczne dożynki wpisują się w kalendarz obchodów 100 -lecia niepodległości.

Zabierając głos starosta bielski A. Płonka powiedział: - Chleb potrzebuje naszego szacunku, łączy nas przy stole i w zatroskaniu o siebie. Wyzwala wzajemną życzliwość i wreszcie otwiera oczy na tych, którzy potrzebują pomocy. Kiedy dzisiaj patrzę na chleb, na myśl przychodzą mi słowa św. Alberta, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb, jest wszystko. Za chleb - ten wspaniały dar waszych rąk, owoc waszej pracy - z całego serca wam dziękuję.

Starostami dożynek byli Janina Dyrda i Adam Nikiel.

Po mszy zaprezentowano obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Beskidzka". W części artystycznej wystąpiła Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wilkowic, Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Beskidzka", Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Zabrzeg" z Zabrzega, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Rybarzowice" z Rybarzowic, Zespół Pieśni i Tańca "Tradycja" ze Starej Wsi, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Bestwina" z Bestwiny oraz Kapela Góralska "Watra" ze Szczyrku. Gwiazdą wieczoru był zespól "Trebunie - Tutki" , muzykująca od wielu pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która fantastycznym i żywiołowym występem oczarowała wszystkich.

Obchodom dożynkowym towarzyszył konkurs wieńców dożynkowych, wystawa rolniczo - ogrodnicza, podsumowanie konkursu na najpiękniejsze obejście w gminie Wilkowice oraz kiermasz produktów regionalnych.

Alina Macher

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.