Rozrywka

  • 23 stycznia 2019
  • 11 lutego 2019
  • wyświetleń: 2922

Wykład "Marianna - światło jego życia" w Piwnicy Muz

Za nami:

Zapraszamy na kolejny wykład Janusza Chmielniaka. Spotkanie odbędzie się 11 lutego o godzinie 16.30 w MDK Czechowice-Dziedzice (w Piwnicy Muz).

Historia wielkiej miłości królewny Marianny. Opowieść o niezwykłym związku pomiędzy Marianną Orańską i Johannesem van Rossumem inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Po raz pierwszy zostaną publicznie zaprezentowane fragmenty powstającej właśnie książki "Wybacz Marianno".

"Pałac Marianny Orańskiej odwiedzałem wielokrotnie. Najpierw na etapach szybko postępującej destrukcji, potem w różnych fazach rekonstrukcyjnych. Miejsce to przyciągało niezrozumiałą wówczas siłą. Czułem tam coś niezwykłego, co nie przytrafia się zbyt często- nostalgię i smutek. Znałem historię pałacu od czasów budowy aż po wczesne lata powojenne. Jednak dopiero gdy poznałem fragmenty losu pierwotnej właścicielki pałacu, zrozumiałem z czym miałem do czynienia. W tych murach nadal skryta jest tajemnica. Tajemnica uczucia, które powstało wbrew całemu światu, bezwarunkowego i bezprzykładnego. Zbieg okoliczności sprawił że fragmentów tej niezwykłej historii mogłem wysłuchać. Postanowiłem wówczas uwiecznić tą opowieść. Podjąłem się próby rekonstrukcji zdarzeń, które sprawiły że Marianna Orańska i Johannes Rossum przedłożyli uczucie ponad wszystko. Marianna utraciła ogromny majątek, zyskując w zamian miłość. Johannes odnalazł miłość swojego życia, by resztę swych dni przebyć w poczuciu winy. Tak powstał fundament pod opowieść "Wybacz Marianno". Nie jest to opowieść historyczna, choć jest oparta o historię. Nie jest to romans, choć oparty o romantyczne zdarzenia. To próba odtworzenia ludzkich emocji kiedy uczucie ogarnia każdą cząstkę ludzkiego losu. Minionych wydarzeń nie można przeżyć ponownie, można jednak przywrócić towarzyszące im emocje." Janusz Chmielniak

Wstęp wyłącznie dla osób pełnoletnich!

MDK

aka / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj