Rozrywka

  • 1 lutego 2007
  • wyświetleń: 993

Szanty w Bugsy's Jazz Club

Już 10 lutego w pszczyńskim Bugsy's Jazz Clubie odbędzie się kolejny koncert szantowy. Club ten od wielu lat znany jest z promowania tego gatunku muzyki, a i wśród bywalców tego miejsca jest liczne grono żeglarzy ze szególnym uwzględnieniem działaczy Pszczyńskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej. Na scenie tego klubu miały okazję wystąpić takie gwiazdy gatunku jak np. Tonam & Synowie, Sąsiedzi, Shannon czy Stonehange. Tym razem swój aktualny program przedstawi pszczynska szantowo rockowa formacja Szantana oraz wrocławski zespół Pod Masztem laureat takich renomowanych festiwali jak np. "Szanty we Wrocławiu" czy "Zęza".

Pod masztem wykonuje głównie własne utwory i w jest ceniony za znakomite teksty. Natomiast Szantana - jako zespół muzyki młodzieżowej - rozpoczynali karierę w jednym z ognisk przedszkolnych w Pszczynie występami na akademiach pierwszomajowych tudzież z okazji 22 lipca. Polityczne zawirowania zastopowały rozwój grupy z powodu zaprzestania hucznych obchodów tychże "świąt".

Przełomowym momentem dla kariery zespołu (wtedy pod nazwą "Jaja na kratach") okazał się występ na Harcerskim Przeglądzie Niebywałych Talentów - lub jak kto woli - Obozowej Piosenki Harcerskiej i Turystycznej w Starych Jabłonkach, na Mazurach w 1986?? roku. Po zgarnięciu dwóch głównych nagród członkowie postanowili odpocząć od siebie i rozjechawszy się po świecie korzystali z mozolnie zdobywanej sławy.

W ciągu dziesięcioleci wielokrotnie zmieniał się skład zespołu. Obecny działa od 2006 roku. Wykonywaną muzykę członkowie zespołu określają jako: muzykę związaną z nurtem żeglarskim, tzw. "Szantą" połączoną z rockowym brzmieniem. Oprócz tradycyjnych instrumentów takich jak gitara, perkusja czy gitara basowa, wykorzystywane są brzmienia mandoliny, fletów, flażoletów, bombardy czy dud. Oryginalne i pełne specyficznego humoru są teksty Szantany. Nie brakuje w nich trafnych komentarzy otaczającego świata.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00. Bilety w cenie 15 zł oraz ulgowe dla członków Pszczyńskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w cenie 10 zł do nabycia w Bugsy's Jazz Clubie. Serdecznie zapraszamy.

Jędrzej Otręba & Szymon Szczepańczyk

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.