czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 5 lutego 2020
  • 9 lutego 2020
  • wyświetleń: 3710

Koncert pieśni Anny German w czechowickim MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

W niedzielę 9 lutego o 14.30 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się koncert pieśni Anny German.

Luty to miesiąc wspomnień związanych z artystką ze względu na jej datę urodzin - 14 lutego 1936 r. W tym roku Anna German obchodziłaby już swoje 84. urodziny. Koncert będzie wspomnieniem jej niezwykłego talentu i refleksją nad tym, co wniosła do polskiej muzyki.

Anna German była wokalistką obdarzoną bardzo rzadkim głosem, sopranem lirico-spinto. Zadebiutowała w 1960 r. we wrocławskim "Kalamburze". Pierwsze sukcesy, które ugruntowały jej pozycję w świecie piosenki i zapewniły miejsce w sercach słuchaczy, to Festiwal w Sopocie w 1963 r. - II nagroda za piosenkę "Tak mi z tym źle" i festiwal w Opolu w 1964 r., gdzie wykonała "Tańczące Eurydyki". Koncertowała (śpiewając w siedmiu językach) w kraju i zagranicą, m.in. we Włoszech, ZSRR, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie. Pasmo sukcesów przerwał tragiczny wypadek samochodowy. Na scenę powróciła w 1970 r. - zaśpiewała wówczas na festiwalu w Opolu piosenkę "Człowieczy los", która przyniosła jej nagrodę publiczności. W kolejnych latach skomponowała 10 pieśni do Oratorium Oświęcimskiego, napisała książkę "Wróć do Sorrento?", zagrała też w filmie Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie". W 1980 r. nastąpił nawrót choroby nowotworowej, zdiagnozowanej 10 lat wcześniej. Odeszła w wieku 46 lat.

Repertuar Anny German wypełniają w większości efektowne, ale i niezwykle trudne piosenki we wspaniałych opracowaniach aranżacyjnych. I jakby tego mało, jej skala głosu, muzykalność i umiejętności aktorsko-interpretacyjne, dodawały jej pieśniom wyjątkowości. Niewielu jest artystów, którzy mogą się zmierzyć z anielskim i niepowtarzalnym głosem Anny German. Na szczęście zdarzają się "perełki", dzięki którym pieśni Anny German śpiewają i słuchają kolejne już pokolenia. Podczas koncertu usłyszymy takie pieśni jak np. "Człowieczy los", "Ballada o niebie i ziemi", "Wróć do Sorento" czy "Melodia dla synka" w niepowtarzalnym wykonaniu Magdaleny Malisz oraz Michaliny Moro. Pierwsza z nich jest laureatką różnych festiwali muzycznych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Piosenek Anny German. Śpiewa od najmłodszych lat nie tylko w języku polskim, ale i rosyjskim, a muzyka jest jej pasją. Natomiast ta druga śpiewa w chórze żeńskim "Adventus", który gościł w Czechowicach w kwietniu 2019 r., i jako solistka wydała swoją autorską płytę z wieloma znanymi i cenionymi pieśniami.
O życiu i karierze artystycznej Anny German oraz jej twórczości opowie Dariusz Lazar.

Wstęp wolny!

Anna German
fot. materiały promocyjne

ar / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj