Wesele Czechowice-Dziedzice Wesele Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 13 lutego 2020
  • wyświetleń: 785

Marcowa wycieczka do Wrocławia z czechowickim MDK

MDK w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza 28 marca na wycieczkę do Wrocławia. W programie zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis", wystawy Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem w Pawilonie Czterech Kopuł, Mostku Pokutnic oraz wrocławskiego rynku. Zapisy od 21 lutego w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice.

W programie wycieczki:

1. Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis" - centrum wiedzy poświęcone wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.

Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie - wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim [2] podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4600 m². Zbiornik należący do wrocławskich wodociągów pełnił swą pierwotną funkcję do 2011 roku, gdy został wyłączony z użytku. W grudniu 2015 wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji przekształciło budowlę w Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis". Od 2002 roku obiekt znajduje się na liście zabytków.

Hydropolis jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych perspektyw. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda - od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne [3], które kształtują klimat na ziemi. W jednej z 9 stref tematycznych można m.in. obejrzeć film o powstaniu wody na panoramicznym ekranie 360 stopni, wejść do batyskafu [4] Trieste [5] - pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi - czy też samodzielnie sprawdzić działanie starożytnych wynalazków wodnych. Wspomniane strefy tematyczne to: Planeta Wody, Głębiny, Ocean Życia, Strefa Relaksu, Człowiek i Woda, Historia Inżynierii Wodnej, Miasto i Woda, Stany Wody.

2. Pawilon Czterech Kopuł - wystawa "Opus Magnum Willmana", niemieckiego malarza zwanego śląskim Rembrandtem.

3. Mostek Pokutnic - jeden w wielu punktów widokowych we Wrocławiu, ale jeden z niewielu w centrum miasta. Z wysokości 45 m idealnie można z niego podziwiać panoramę Wrocławskiego Rynku. W wieży prowadzącej na mostek nie ma windy, na górę prowadzą kręte schody (dokładnie 247 SCHODY), wejście odradzane jest osobom cierpiącym na klaustrofobie. Mostek czynny jest przez cały rok.

Już sama nazwa Mostku Pokutnic lub Czarownic, jak nazywają go niektórzy, sugeruje, że z miejscem tym wiąże się legenda. I rzeczywiście, jakiś czas po powstaniu mostku, wśród mieszkańców zaczęły krążyć plotki, że po zmroku słychać stamtąd jakieś dziwne odgłosy: jęki, szuranie, czy szelest podobny do odgłosu zamiatania. W pierwszej wersji uznano, że to dusze zmarłych we Wrocławiu podróżnych.

4.Rynek wrocławski - czas wolny

Zapisy od 21 lutego w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice.
Wyjazd w sobotę, 28 marca o godzinie 7.00. Powrót ok. 22.00

Wycieczka do Wrocławia z MDK Czechowice-Dziedzice

ar, źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.