Rozrywka

  • 8 marca 2020
  • 24 czerwca 2020
  • wyświetleń: 8134

Dolina bogów w środę w Kinie Świt. Zdjęcia kręcono m.in. w Pszczynie

24 czerwca w Kinie Świt przy czechowickim Miejskim Domu Kultury w ramach 28. Tygodnia Filmu Polskiego będzie można obejrzeć najnowszy film Lecha Majewskiego - Dolinę bogów. Zdjęcia do tego obrazu z udziałem hollywoodzkich gwiazd były kręcone m.in. w Muzeum Zamkowym w Pszczynie w 2016 roku.W filmie zobaczymy hollywoodzką śmietankę aktorską: Johna Malkovicha (Tajne przez poufne, Imperium słońca, Pod osłoną nieba), Josha Hartnetta (Pearl Harbor, Helikopter w ogniu), Bérénice Marlohe (Skyfall) oraz Keira Dulleę (2001: Odyseja Kosmiczna).

Akcja filmu toczy się współcześnie, częściowo w realnym świecie, a częściowo w świecie wykreowanym. Obraz splata ze sobą trzy wątki: pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny zwanej Valley of the Gods. Drugi jest historią najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa. Dotknięty osobistą tragedią, Tauros żyje w ukryciu przed światem i tylko od czasu do czasu ukazuje się publicznie. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Po traumatycznym rozstaniu z żoną, szukając wyjścia z impasu, John zaczyna pisać biografię swego szefa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości. W tym czasie firma Taurosa, eksploatująca rudę uranu, wykupuje Dolinę Bogów, aby drążyć tunele w świętej ziemi. Zburzony spokój przodków Navajo sprawia, iż skały rodzą mściciela...

Wozy ekipy filmowej pod Muzeum Zamkowym w Pszczynie - 01.06.2016 · fot. pless.pl


Część "indiańska" była kręcona w Stanach Zjednoczonych, natomiast historia najbogatszego człowieka na świecie jest nagrywana na Śląsku m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Zamkowym w Pszczynie i w Pałacu Dietla w Sosnowcu. Pozostałe lokacje to Wrocław, Lubiąż, Książ, zamek Czocha, Włochy.

O filmie po raz pierwszy usłyszeliśmy w grudniu 2015 roku, gdy reżyser bezskutecznie prosił pszczyńskich radnych o finansowe wsparcie projektu. Mimo odmowy, nie zraził się i pozostał przy planie nakręcenia kilku scen w Muzeum Zamkowym.

Ekipa filmowa Doliny bogów przed Muzeum Zamkowym
Ekipa filmowa Doliny bogów przed Muzeum Zamkowym


Pochodzący z Katowic Lech Majewski dał się poznać szerszej publiczności dzięki obrazowi "Młyn i krzyż", który nawiązuje do słynnego obrazu Pietera Bruegla Starszego - "Droga na Kalwarię". Stworzył również między innymi wielokrotnie nagradzanego, kultowego "Wojaczka" o poecie Rafale Wojaczku oraz "Angelusa" - film w gwarze śląskiej opowiadający o Grupie Janowskiej, która zrzeszała malarzy-prymitywistów z Janowa (obecnie dzielnica Katowic Janów-Nikiszowiec).

- Miałem szczęście w życiu, mogąc pracować z wieloma wielkimi, kreatywnymi reżyserami w Europie i w innych miejscach, i Lech jest jednym z takich ludzi o bardzo szczególnym spojrzeniu na świat, obdarzonym charakterystyczną wizją i wyobraźnią - mówił o pracy nad filmem John Malkovich.

Cały repertuar Tygodnia Filmu Polskiego oraz informacje o karnetach i biletach znajdziecie tutaj:
https://www.pless.pl/rozrywka/61558-28-tydzien-filmu-polskiego-w-kinie-swit-juz-19-25-czerwca-czechowice-dziedzice

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj