czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

 • 2 czerwca 2020
 • wyświetleń: 1168

Polsko-węgierskie spotkania fotograficzne - warsztaty

Już w czerwcu rozpoczną się w Bielsku-Białej polsko-węgierskie spotkania i warsztaty fotograficzne dla młodzieży powyżej lat 18 i dorosłych. Edycja nosi tytuł "Współistnienie". Sytuacja epidemiczna w najbliższym czasie pokaże, czy wydarzenie odbędzie się online, czy w realu. Zgłoszenia portfolio można przesyłać tylko do 14 czerwca!

Reklama

warsztaty fotograficzne


Wydarzenie daje możliwość spotkania sław węgierskiej fotografii i pokazania swoich prac na wystawie i w katalogu. Będzie to cykl 4 spotkań dla osób zainteresowanych fotografią, które planują lub są w trakcie realizacji projektu fotograficznego. W ramach serii intensywnych warsztatów uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności z obszaru fotografii oraz rozwijać autorski projekt fotograficzny pod okiem profesjonalistów. Każdy z twórców poprowadzi 1 weekend warsztatów. Szczegółowy program zostanie przedstawiony zakwalifikowanym uczestnikom.

Warsztaty w międzynarodowym gronie odbędą się latem, w czasie 4 weekendów w Bielsku-Białej (w realu lub on-line, w zależności od sytuacji epidemiologicznej). Zrealizowane prace zostaną pokazane na wystawie podsumowującej projekt oraz w katalogu.

Warsztaty będą miały zróżnicowaną formę:
 • wykładów (masterclassów) połączonych z pokazem zdjęć,
 • zajęć praktycznych,
 • sesji coachingowych i indywidualnych konsultacji z zaproszonymi artystami.


Daty spotkań


 • 20-21 czerwca
 • 25-26 lipca
 • 15-16 sierpnia
 • 29-30 sierpnia


Zgłoszenia należy przysyłać do 14 czerwca. Nabór ma charakter konkursowy. Warsztaty są bezpłatne i prowadzone będą w języku angielskim.

Zaproszeni artyści to Inez Baturo, Bela Doka, Gabor Arion Kudasz, Tamás Urbán, Adam Urbán. Koordynacją zajmuje się Katarzyna Zolich. Wystawę twórców publiczność będzie miała okazję oglądać już w lipcu, zaś wystawa powarsztatowa odbędzie się we wrześniu.

Organizator: bielska Fundacja Centrum Fotografii. Projekt jest finansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Jak dołączyć?


 • Wyślij portfolio (3-5 zdjęć),
 • Napisz parę słów o sobie,
 • Prześlij zgłoszenie na adres: info@fundacja-centrum-fotografii.org


O zaproszonych artystach, którzy poprowadzą warsztaty:Bela Doka - fotograf węgierski. Autor licznych wystaw indywidualnych. Jego prace pokazywane i publikowane były między innymi w magazynach: Newsweek, The New York Times, Paris Match, Stern, Der Spiegel, Independent Magazine, Esquire, Guardian,Telegraph, El Pais, Le Monde Magazine, Marie Claire, Cosmopolitan, Photo, Eyemazing i wielu innych. Finalista Lens Culture Exposure Award (2015) i Prix Pictet (2012), London Street Photography Awards(2011), Sony World Photography Awards (2009). Wielokrotny zwycięzca Hungarian Press Photo Award (2005, 2004 i 2003). W roku 2011 był gościem FotoArtFestivalu. Więcej na stronie www.beladoka.com/.

Gabor Arion Kudasz - urodzony w 1978 roku fotograf, profesor Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Prace Ariona charakteryzują się łączeniem elementów fotografii kreacyjnej i dokumentu. Wynika to z silnego przekonania, że motywacja artysty do mówienia prawdy legitymizuje jego działania a manipulacja jest niezbędna, aby dotrzeć do prawdy zawartej w obrazie. Jest zdobywcą wielu nagród i stypendiów, między innymi nagrody Balogh Rudolf Hungarian Republic w 2013 roku, Robert Capa Grand Prize w 2015 roku, stypendium Węgierskiej Akademii Nauk w 2018 roku. Arion prowadzi warsztaty, organizuje wystawy i regularnie publikuje książki artystyczne w kolekcjonerskich edycjach.
Począwszy od 2000 roku bada różne tematy związane z człowiekiem w przestrzeni. Fotografuje krajobrazy związane z przestrzenią miasta, kwestiami środowiskowymi i turyzmem. W 2010 roku po przeżyciu rodzinnej tragedii prace Ariona zaczęły ogniskować się wokół historii prywatnych i pracy pamięci. Od tego czasu zmieniło się jego podejście do fotografii dokumentalnej. Obecnie, w centrum jego praktyki artystycznej znajduje się relacja między człowiekiem a technologią. W swoich pracach bada motywacje jednostek do działań w ramach większych struktur społecznych. Więcej na: www.arionkudasz.com/

Adam Urbán - fotograf niezależny. Pracował dla różnych agencji jako fotograf mody, reklamy i fotograf portretowy. Ostatnio pracuje nad seriami dokumentalnymi i fotoreportażowymi. Wielokrotnie nagradzany m.in. w ramach Hungarian Press Photo w kilku kategoriach. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i w profesjonalnych publikacjach. Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografów Węgierskich i kolektywu artystycznego RANDOM. W roku 2019 był gościem FotoArtFestivalu. Więcej na: adamurban.photography/

Tamás Urbán - urodzony w 1945 roku. Studiował w Szkole Dziennikarskiej w MÚOSZ (Krajowe Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy). W roku 1976 był jednym z założycieli Studia Młodych Fotografów. Od 1990 pracował dla magazynu Stern w Hamburgu. Przez około dwadzieścia lat żył i pracował wśród młodzieży, co dało mu możliwość poznania problemów młodego pokolenia, które nigdy do tej pory nie były pokazane w mediach. Był jednym z niewielu, którzy potrafili pokazać negatywne aspekty reżimu i społeczeństwa, nawet w czasach socjalizmu. W tym okresie stworzył cykl zdjęć poświęcony aborcji, więzieniom i poprawczakom dla młodzieży, scenom zabójstw i wypadków, ratownikom, prostytutkom i ogólnie wszystkim tym, którzy żyją na peryferiach społeczeństwa. W roku 2019 był gościem FotoArtFestivalu. adamurban.photography/

Inez Baturo - artystka fotografik, wydawca, tłumacz, redaktor. Organizator FotoArtFestivalu. Fundatorka (wraz z mężem - Andrzejem) Fundacji Centrum Fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików). W latach 1991-2015 (wraz z mężem) prowadziła Wydawnictwo Baturo, specjalizujące się w książkach albumowych). Od roku 1992 prowadzi Galerię Fotografii B&B w Bielsku-Białej (do roku 2017 wraz z mężem - Andrzejem Baturo).

Jedna z członków założycieli Związku Polskich Fotografów Przyrody (w roku 2006). Członek Agencji Forum (Warszawa). Członek IRIS Photo, organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, promującej światową fotografię kobiet. Od roku 2012 prowadzi warsztaty fotograficzne - FotoSpotkania. Jej prace i biografia zostały ujęte w następujących publikacjach: "Mistrzowie polskiego pejzażu" oraz w prestiżowej publikacji autorstwa Naomi Rosenblum - „Women`s History of Photography”, a także w "Donne & Fotografia" (Udine Musei, Włochy 2017). Przetłumaczyła z języka angielskiego „Historię fotografii światowej” Naomi Rosenblum, największe tego typu opracowanie na świecie. Fotografuje przede wszystkim pejzaż, ale na swoim koncie ma również fotografię teatralną, portretową, dzieci i mody. Jej prace znajdują się w zbiorach British Library (Women`s Issues) w Londynie, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Zbiorach Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Museum of Humanity (Wielka Brytania), Ratusza Grand Rapids (USA), w zbiorach prywatnych.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.