czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 28 maja 2007
  • wyświetleń: 4450

Restauracja w Pałacu Kotulińskich

Co najmniej trzy- lub czterogwiazdkowy stylowy hotel-dworek, z saunami w piwnicach, restauracją i fontanną w parku. Tak przyszłość XVIII-wiecznego pałacu Kotulińskich widzą projektanci. Gotowa jest już koncepcja programowo-przestrzenna renowacji jednego z najcenniejszych zabytków Śląska. Zakłada przeobrażenie dawnej siedziby rodu Kotulińskich w luksusowy hotel.

W Pałacu Kotulińskich powstanie hotel
fot. WiewiooR / Stowarzyszenie mieszkańców i sympatyków miasta Czechowice-Dziedzice czechowice.pl


Zarządzająca zabytkowym pałacem od jesieni zeszłego roku firma Polplast, której właścicielami są mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, nie marnuje czasu. Zaraz po podpisaniu dokumentów nowy gospodarz zabezpieczył budowlę przed zimą, naprawił dach. Ostatnio do budynku został podłączony prąd. Polplast wybrał też inżyniera, który będzie nadzorował prace budowlane w obiekcie.

Od lutego nad koncepcją remontu konserwatorskiego pałacu pracowała bielska Pracownia Projektowa ZAP Piotra i Zofii Wawrzeńczyków. Architekci podkreślili, że atutem budowli jest jej zabytkowy charakter. Dlatego ważne jest, by zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. Nie zostanie zatem naruszony układ pałacowych pomieszczeń. Według planów na parterze znajdować się będzie reprezentacyjny hol, recepcja, biuro, kawiarnia oraz restauracja. W klatce schodowej zostanie zamontowana winda. Piętro zagospodaruje siedem dwuosobowych pokoi z łazienkami, a tuż nad salą restauracyjną, hol i niewielka sala konferencyjna. Alternatywną propozycją jest stworzenie pokoju klubowego z kominkiem oraz bufetu w miejsce jednego z pokoi gościnnych.

Na pokoje hotelowe zostanie zaadaptowane również poddasze. W przyziemiu mają powstać sauny. Znajdujący się przy obiekcie pałacowym budynek dawnej oficyny zgodnie z pomysłem ma przypominać jej pierwotny wygląd. W nim również znajdą się pokoje gościnne z łazienkami, na parterze dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oficyna będzie połączona z pałacem przeszklonym przejściem.

Zrujnowana kręgielnia stanie się sezonową restauracjo-kawiarnią, być może z torami do bowlingu. Koncepcja przewiduje powrót do historycznego prostokątnego kształtu ogrodu otaczającego rezydencję Kotulińskich, podział na kwatery poprzecinane alejkami. Na swoje miejsce wróciłyby także obecne dawniej w pałacowym ogrodzie fontanna z Neptunem, grota oraz górka.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

---------------------------------

Pałac Kotulińskich ma w przyszłości stać się hotelem o wysokim standardzie. Bielska Pracownia Projektowa ZAP na zlecenie Polplastu opracowała koncepcję programowo-przestrzenną remontu konserwatorskiego pałacu Kotulińskich.

Właściciele najsłynniejszego czechowickiego zabytku chcą, by służył jako trzy-, czterogwiazdkowy hotel. Przy tym pałac ma zachować swój zabytkowy charakter. Dlatego ma zostać zachowany pierwotny układ pomieszczeń pałacu. Będą wykorzystywane historyczne wjazdy do pałacu.

Planuje się m.in. przywrócenie historycznego kształtu parku, pielęgnację podniszczonej zieleni, utrzymanie starodrzewu i alei grabowych, postawienie zapomnianej fontanny z Neptunem i przebudowę kręgielni. W pałacu zamierza się utworzyć głównie dwuosobowe pokoje z łazienkami, także na strychu. Będzie sala restauracyjna i konferencyjna, sauna i winda.

Więcej czytaj w Gazecie Czechowickiej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.