Rozrywka

  • 7 sierpnia 2020
  • 26 września 2020
  • wyświetleń: 5970

Jo był ukradziony - o Tragedii Górnośląskiej - wygraj bilety

Za nami:

,,Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają" - to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu "Jo był ukradziony". 26 września o 17.00 Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na spektakl Teatru SAFO poruszający temat Tragedii Górnośląskiej. Uwaga! Dla naszych czytelników mamy do rozdania dwa pojedyncze zaproszenia na spektakl. Wystarczy odpowiedzieć na konkursowe pytania.Książka "Jo był ukradziony" porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 roku na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.

Na podstawie książki teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, którego pierwsza wersja plenerowa miała swoją premierę w 2017 roku. Teatr zmodyfikował spektakl sprzed dwóch lat, rozłożył go na części pierwsze, wyrzucił to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpił symbolem, skrupulatnie przekuwając relacje świadków na język teatru.

Reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk.
Obsada: Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik.

jo był ukradziony


Konkurs

ar / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj