czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 17 września 2020
  • 24 października 2020
  • wyświetleń: 4482

Wycieczka do Krakowa z Miejskim Domem Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

MDK w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza 24 października na kolejną w tym roku wycieczkę do Krakowa. Tym razem odwiedzimy Mangghę - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, wystawę "Namioty tureckie" na Wawelu, a także Dom Jana Matejki.

Reklama

Manggha
Muzeum Manggha w Krakowie · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


Zwiedzimy wystawę "Namioty tureckie" na Zamku Królewskim na Wawelu. Potem udamy się z wizytą do Muzeum Mahggha - Instytutu Sztuki Japońskiej. Tam zwiedzimy wszystkie wystawy stałe i czasowe. Na koniec udamy się do Domu Jana Matejki na ul Floriańskiej.

Bilety wstępu - 50,00 zł/os. Pieniądze za wejściówki do muzeów będzie zbierał przewodnik w autobusie.
Ilość miejsc - 30 osób. Zapisy trwają od 21 września w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice.

Wyjazd: 24 października o godzinie 8.00 spod Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.
Powrót ok. 20.00.

wycieczka do krakowa  mdk


O namiotach tureckichPo długoletniej i kompleksowej konserwacji Wawel prezentuje namioty tureckie i inne obiekty tworzące bogatą Galerię Sztuki Wschodu. To największy tego rodzaju zbiór w europejskich muzeach. Namioty zwane ruchomymi pałacami Orientu są bogato dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami.

Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy, w tym dywany i makaty. Te ostatnie - tworzone z jedwabiu i kobierce modlitewne oraz barwna ceramika z Izniku przywołują atmosferę wschodnich wnętrz mieszkalnych.

Zobaczymy też bogatą kolekcję militariów (w tym sztandary stanowiące największy zbiór w Europie) obejmującą broń z obszarów od Morza Śródziemnego po północne Indie, z okresu od XVI do XIX wieku. Najcenniejszy jest tu wspaniały rząd koński z osiodłaniem, własność Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego. Wspaniałe dekoracje ceramiki, broni, czy też rzędów końskich, wysadzanych półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami świadczą o niezwykłym kunszcie tureckich rzemieślników. Dzieła sztuki ukazują także silne wpływy Orientu w czasach dawnej Rzeczpospolitej.

ar / czecho.pl
źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj