Rozrywka

  • 13 grudnia 2020
  • wyświetleń: 4280

Syn szkolnego kolegi Karola Wojtyły wydał książkę o młodości papieża

Lolek Złotempisany - taki tytuł nosi książka biograficzna dotycząca młodzieńczego okresu życia papieża Polaka. Autor - Zbigniew Bieniasz jest wadowiczaninem i synem kolegi Karola Wojtyły z czasów szkolnych. Od 50 lat mieszka w Pszczynie, a materiały do albumu zbierał przez dużą część życia. Książkę wydano na 100-lecie urodzin papieża.

Lolek złotempisany
Lolek Złotempisany - opowieść o młodzieńczych latach Karola Wojtyły · fot. materiały prasowe


540-stronicowy album "Lolek Złotempisany" Zbigniewa Bieniasza zawiera ponad 600 unikalnych zdjęć. Przedstawia historyczny rys rodzinnego miasta papieża oraz szczegółowo omawia dzieje rodu Wojtyłów i życia Karola Wojtyły od przybycia rodziny do Wadowic, przez czasy szkolne, aż po maturę i wyjazd "Lolka" do Krakowa.

- Mój ojciec, Marian Bieniasz przez 10 lat chodził z papieżem do szkoły powszechnej, a następnie do gimnazjum. Zdawał z nim maturę. Był moim pierwszym rozmówcą. Następnie zacząłem odwiedzać innych kolegów szkolnych, sąsiadów, nauczycieli. Moim zdaniem to pierwsza taka biografia dotycząca lat wadowickich Karola Wojtyły - mówi Zbigniew Bieniasz.

Książka powstawała przez kilkadziesiąt lat. Zawiera cytaty ze wszystkich dostępnych źródeł: książek, gazet - m. in. Ilustrowanego Kuriera Codziennego oraz wspomnień przyjaciół i znajomych papieża, sąsiadów, kolegów, nauczycieli i profesorów Karola Wojtyły - świadków jego dzieciństwa i młodości. Każdy z egzemplarzy został zaopatrzony w płytę CD z nagraniami blisko 4 godzin rozmów z osobami, które już odeszły. Autor prowadził je w latach 80. Pierwotnie były nagrywane na taśmach magnetofonowych, a następnie zostały zdigitalizowane.

Zbigniew Bieniasz jeszcze w czasach PRL-u wydał niewielki zbiór wspomnień o czasach gimnazjalnych papieża pt. "Kochana stara buda". Były to relacje kolegów szkolnych Karola Wojtyły. Pan Zbigniew zbierał kolejne materiały i już w latach 90. podjął decyzję, że w przyszłości opracuje je i wyda. Pisać zaczął kilka lat temu. Wyznaczył sobie cel, że na stulecie urodzin papieża biografia się ukaże.

Lolek Złotempisany
Karol Wojtyła w pierwszej klasie gimnazjum na początku lat 30. · fot. materiały prasowe


- Nie od początku zakładałem, że powstanie z tego książka. Zbierałem informacje do szuflady - dla siebie, dla dzieci, dla wnuków - w końcu jestem wadowiczaninem, synem szkolnego kolegi Jana Pawła II. Chciałem sam najpierw poznać fakty o życiu Karola Wojtyły. Nad tą książką pracowałem tak, jakbym to robił dla siebie. Kiedy się ożeniłem, losy rzuciły mnie do Pszczyny - kilkadziesiąt kilometrów od mojej rodzinnej miejscowości. Nie mogąc zapomnieć o Wadowicach, szukałem sposobu, by były stale obecne w mojej codzienności. Zacząłem od zbierania książek, dokumentów, fotografii, związanych z moją małą ojczyzną. Starałem się wypełnić "białe plamy" w historii miasta. Informacji szukałem w bibliotekach i zbiorach specjalnych, archiwach, instytucjach i u osób, które coś mogły wnieść do mojej wiedzy o regionie. Kiedy w 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem, to jeszcze wzmożyło moją dociekliwość. Starałem się zrozumieć, jak to się stało, że ktoś taki urodził się i ukształtował właśnie tu, w Wadowicach. Chciałem znaleźć źródło tego fenomenu. Stwierdziłem, że opisując rzeczywistość, w której się wychowywał, być może uda mi się to odkryć - mówi Z. Bieniasz.

Lolek Złotempisany - opowieść o młodzieńczych latach Karola Wojtyły
Lolek z mamą - Emilią Wojtyłową, z domu Kaczorowską · fot. pless.pl


- Ludzie wspominali Lolka jako żywego i jednocześnie bardzo pilnego i dobrego. Stąd wziął się tytuł albumu - "Lolek Złotempisany" - wskazuje autor.

- Myślałem, że znajdę jasną tezę dlaczego właśnie w Wadowicach taki rodzynek się urodził. Na to zapewne złożyło się wiele czynników. Powinny być to jakieś zadatki wrodzone, jednakże ojciec papieża był z wykształcenia krawcem, a później pracował zawodowo w wojsku. Matka papieża - Emilia Wojtyłowa była córką rzemieślnika - tapicera. Prawdopodobnie skończyła tylko szkołę powszechną, a następnie została wysłana na tzw. pensję do sióstr zakonnych w Krakowie. Było to pewnego rodzaju przygotowanie pani domu - dodaje.

- Dociekanie na temat postaci Karola Wojtyły przerosło moje wyobrażenia. W toku prac moje poglądy na tę sprawę ewoluowały. Mógłbym dużo o tym mówić i wyrobić pogląd u czytelników. Zamiast tego zestawiłem po prostu źródła pisane, wspomnienia i fotografie, które składają się na obraz tego małomiasteczkowego życia w Wadowicach - mówi autor.

Lolek Złotempisany - opowieść o młodzieńczych latach Karola Wojtyły
Lolek Złotempisany - opowieść o młodzieńczych latach Karola Wojtyły · fot. pless.pl


Karol Wojtyła w swoim rodzinnym mieście mieszkał 18 lat, do matury w 1938 roku, zaś jego rodzina przeniosła się do tego miasta w 1913 roku. Przodkowie papieża mieszkali w Czańcu koło Kęt. Ojciec Lolka pracował w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Jego matka zmarła w 1929 roku, tuż przed I Komunią Świętą 9-letniego Karola.

- Starałem się rodzinę Wojtyłów poznać od środka, odkryć co na nich wpływało, z kim utrzymywali kontakty, jakie było ich środowisko i jak w nim funkcjonowali. Interesowały mnie jednocześnie Wadowice w czasach międzywojennych. - tłumaczy Z. Bieniasz. - Dotarłem do wszystkiego, co było dostępne, począwszy od rodowodu rodziny Wojtyłów, bo głównie na niej się skupiałem. Rodzina Emilii, matki papieża z Kaczorowskich również jest opisana, ale w mniejszym stopniu - dodaje.

Sporą część albumu zajmuje kronika Wadowic w latach międzywojennych - zbiór wydarzeń, wspomnień, listów mieszkańców, archiwalnych fotografii. - Zestawiłem ze sobą wszystkie przekazy, które w jakiś sposób naświetlają okres młodości papieża. Ważne było dla mnie nakreślenie tła historycznego, by przedstawić, w jakich czasach dorastał Karol Wojtyła. Pierwszy rozdział nosi tytuł "Miejsce akcji" - to skrócona monografia historyczna Wadowic i Podbeskidzia - wyjaśnia autor.

Lolek Złotempisany
Śladami Karola Wojtyły · fot. pless.pl


Lolek Złotempisany - opowieść o młodzieńczych latach Karola Wojtyły
Śladami Karola Wojtyły · fot. pless.pl


Album "Lolek Złotempisany" zawiera ponadto cenne fragmenty dotyczące podróży śladami Jana Pawła II - zarówno tych górskich jak i nizinnych. Autor proponuje spacery po Wadowicach - w książce możemy oglądać miasto w historycznej i współczesnej fotografii. Krążymy po uliczkach, udajemy się w okolice klasztoru "na górce". Nie mogło zabraknąć wędrówek po ukochanych górach papieża. Autor prowadzi nas przez miejsca odwiedzone przez Świętego w Beskidach, Gorcach, Sudetach i Górach Stołowych, Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Niskim, Wyspowym, Śląskim i Żywieckim, a także w Tatrach. Przedstawia też szlaki, które Wojtyła przemierzał na nartach. Udało się ponadto odtworzyć kalendarium wycieczek Wojtyły na podstawie dostępnych zapisków papieża i jego przyjaciół. Odwiedzamy też m.in. miejscowości związane z rodziną Wojtyłów - Kęty, Czaniec, Bielsko-Białą, w tym Lipnik, a także Kraków, gdzie mieszkała rodzina Emilii Kaczorowskiej.

Słowo o autorze:Zbigniew Bieniasz urodził się w 1947 roku. Jest emerytowanym pedagogiem i trenerem psychologicznym. Przez wiele lat pracował jako doradca metodyczny do spraw profilaktyki i resocjalizacji przy poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie. Organizował szkolenia dla pedagogów szkolnych. Mając uprawnienia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zajmował się m.in. organizacją spotkań pedagogów, na których wymieniali oni swoje doświadczenia zawodowe. Jego pasją są góry - jest przewodnikiem beskidzkim (działał m.in. przy pszczyńskim PTTK) oraz przodownikiem Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT).

Zbigniew Bieniasz
Zbigniew Bieniasz · fot. Ryszard Potempa / archiwum prywatne


Pan Zbigniew jest także gitarzystą i autorem piosenek związanych z Ziemia Wadowicką. Współpracował m.in. z grupą Pudelsi i Swing Covers Band. Ten ostatni skład tworzy z kolegami z Wadowic. Wydał z nimi płytę zatytułowaną "Groń Jana Pawła II" oraz stworzył utwory "Skrawek Ziemi" i "Wielki Karol" poświęcone Wadowicom i papieżowi Polakowi. Piosenki trafią na płytę, która jest w przygotowaniu.
Książka jest dostępna w eBiuro Market Pszczyna oraz w Księgarni Na Lesisku w Czechowicach-Dziedzicach, która prowadzi sprzedaż stacjonarną i internetową - kliknij aby przejść do sklepu. Książkę wydano w nakładzie 600 egzemplarzy przy wsparciu finansowym Gminy Wadowice. Wydawcą jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej.

W planach jest utworzenie wystawy towarzyszącej z fotografiami zawartymi w albumie przy Parafii św. Jana Pawła II w Pszczynie.

Dedykacje i kontakt z autoremZbigniew Bieniasz na zakupione egzemplarze składa dedykacje. W tym celu można się z nim skontaktować pod numerem telefonu: 603 540 335. Panu Zbigniewowi zależy też na opiniach. - Kontakt bezpośredni może wnieść do tej książki nowe aspekty, pozwoli mi poznać czytelników, naświetli pewne rzeczy, które będzie można uzupełnić przy ewentualnym wznowieniu - mówi autor.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.