czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 11 lutego 2021
  • wyświetleń: 1937

Zabytki związane z gastronomią tematem konkursu filmowego

Za nami:

Rozsmakuj się w dziedzictwie! Tegoroczna odsłona ogólnopolskiego konkursu pod hasłem "Zabytkomania - Przepis na dziedzictwo", zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, zapomnianych przepisów i tradycji kulinarnych oraz związanych z nimi historii. Zaglądamy także do zabytkowych obiektów - dawnych zakładów rzemieślniczych, piekarni, mleczarni i miejsc spotkań takich, jak kawiarnie czy restauracje.

Reklama

Zabytkomania


Pasjonujesz się sztuką filmową i historią? Chcesz przez swoją twórczość pokazać, że dziedzictwo jest dla Ciebie ważne? Jeśli tak, to Zabytkomania jest właśnie dla Ciebie! Celem VII już edycji konkursu jest promowanie dóbr kultury, nauki i sztuki - zarówno materialnego, jak i niematerialnego dorobku poprzednich pokoleń, a także upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.

Konkurs "Zabytkomania - Przepis na dziedzictwo" dotyczy zarówno dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego. W obszarze dziedzictwa materialnego koncentruje się na obiektach zabytkowych służących celom związanym z wytwórstwem żywności, przygotowywaniem, podawaniem, smakowaniem i spożywaniem posiłków. Zabytkowe budynki pełniły funkcje produkcyjne, magazynowe, przetwórcze, gastronomiczne. Dziedzictwo niematerialne to tradycje kulinarne, kuchnia poprzednich pokoleń,
zachowane przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej i regionalnej.

Prace konkursowe powinny odnosić się do osobistych przeżyć, emocji związanych z odkrywaniem dziedzictwa kulinarnego, przedstawiać osoby, które kultywują tradycyjną kuchnię regionalną oraz tworzą według starych, oryginalnych receptur.

Temat konkursu może zostać zobrazowany także poprzez pokazanie miejsc i obiektów zabytkowych, które pełniły funkcje związane z produkcją żywności, jak piekarnie czy masarnie, ale również zabytków, w których mieściły się przedwojenne kawiarenki, przydroże zajazdy czy miejskie lodziarnie.

Do udziału w konkursie można zgłosić się w ramach jednej z trzech grup:
1. Grupa I - osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia.
2. Grupa II - osoby powyżej 18 roku życia (amatorsko zajmujące się tworzeniem filmów).
3. Grupa III - osoby powyżej 18 roku życia (profesjonalnie zajmujące się tworzeniem filmów).

Dla najlepszych filmów przewidziane są nagrody:

Grupa I:
I, II, III miejsce - sprzęt multimedialny;

Grupa II:
I miejsce - 8 tys. zł;
II miejsce - 5 tys. zł;
III miejsce - 2 tys. zł;

Grupa III:
I miejsce - 12 tys. zł;
II miejsce - 9 tys. zł;
III miejsce - 4 tys. zł;

By wziąć udział w konkursie, należy do dnia 30 czerwca 2021 r. założyć konto użytkownika na stronie www.zabytkomania.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, realizacja konkursu jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego Niepodlega na lata 2017-2022.

Więcej informacji na stronie: www.edu.nid.pl

Kontakt:

Zespól ds. komunikacji społecznej NID
ddziewczopolska@nid.pl
zabytkomania@nid.pl

...

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.

Zabytkomania

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.