Rozrywka

  • 6 maja 2021
  • 9 maja 2021
  • wyświetleń: 6240

[WIDEO] DKF Puls on-line! O filmach mówi kierownik Kina Świt

Wszystkich tych, którzy stęsknili się za seansami Dyskusyjnego Klubu Filmowego Puls zapraszamy do oglądania wersji online tego cyklu, w którym kierownik Kina Świt, Józef Grabowski, będzie przybliżał filmy, uznane przez niego za warte obejrzenia.W pierwszym odcinku internetowego DKF-u Józef Grabowski mówi o filmie "Personel" i przedstawia pokrótce najważniejsze obrazy wyreżyserowane przez Krzysztofa Kieślowskiego.

Pracownicy Miejskiego Domu Kultury zapraszają do dyskusji w komentarzach na Facebooku oraz pod filmem w serwisie YouTube MDK, a także do pisania własnych recenzji obejrzanych propozycji filmowych. Najciekawsze recenzję zostaną opublikowane na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury "eMDeK w sieci".

Józef Grabowski
Józef Grabowski opowiada o filmach Kieślowskiego · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


Pierwszą propozycją Józefa Grabowskiego jest debiut pełnometrażowy Krzysztofa Kieślowskiego - "Personel" z roku 1975. Film został nagrodzony w Mannheim, Koszalinie i Gdyni. Opowiada o młodym krawcu (w roli głównej Juliusz Machulski), który zaczyna pracę w teatrze i konfrontuje swoje wyobrażenia o sztuce i środowisku artystycznym z rzeczywistością.

Link do filmu: https://vod.tvp.pl/website/personel,40197223

W drugim odcinku Józef Grabowski przyjrzał się przełomowej pozycji w polskim kinie jaką jest "Amator" Kieślowskiego.Link to filmu w serwisie VOD:
https://vod.pl/filmy/amator-caly-film-online/x91eqvw

Trzeci odcinek cyklu poświęcono filmowi na podstawie powieści Milana Kundery "Żart" w reżyserii Jaromila Jireša. To opowieść o losach bohaterów w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. J. Jires, jest sceptyczny w ocenie sprawiedliwości dziejowej: ofiary lat pięćdziesiątych miotają się w błędnym kole, na próżno poszukują wyjścia (nie pomaga zemsta, wybaczenie ani nieświadomość). Jedynym bohaterem filmu jest Ludvík Jahn (Josef Somr), który pragnie zemścić się na swoim wrogu, uwodząc jego żonę. Film opisuje dramat człowieka niezdolnego do przeżywania teraźniejszości z powodu przeszłości. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w trakcie praskiej wiosny film został zdjęty z ekranów.

ar / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj