czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 23 maja 2021
  • wyświetleń: 1977

Felieton bibliotekarki: majowy zawrót głowy w bibliotece

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Maj to nie tylko miesiąc matur i kwitnących kasztanów, ale także książek, bibliotek i bibliotekarzy. Z tej okazji co roku obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja, z uwagi na pandemię COVID-19, została ograniczona do wydarzeń w sieci.

Reklama

mbp, biblioteka, książki, książka
Felieton bibliotekarki: majowy zawrót głowy w bibliotece · fot. mp / czecho.pl


Czechowicka biblioteka przyłączyła się do akcji, oferując swoim Czytelnikom mnóstwo atrakcji na swoim profilu na FB. Przez 8 dni publikowano posty z cyklu "Znajdziesz mnie w Bibliotece", który miał za zadanie zaprezentować bibliotekę z nieco innej strony. Poszczególne działy opisano za pomocą haseł, które je najlepiej charakteryzują, oddają ich ideę i klimat, np.: energia - dział Audiowizualny, kreatywność - Wypożyczalnia, piękno - Galeria, zabawa - Dział dla Dzieci i Młodzieży, spokój - Czytelnia Cicha, relaks - park. "Kolorowe przepisy", stanowiące alternatywę dla Kolorowego Tygodnia, którego nie mogliśmy zorganizować ze względu na obostrzenia, umilały czytelnikom wieczory.

Codziennie o stałej porze gotowaliśmy danie w innym kolorze, prezentując garść kulinarnych inspiracji. Było pysznie. Nie zabrakło również książkowych i filmowych polecajek, w postaci krótkich filmików. Panie bibliotekarki z pasją opowiedziały o swoich najnowszych literackich odkryciach i fascynacjach, starając się zaszczepić w Czytelnikach swój entuzjazm i zachęcić do sięgnięcia po konkretna książkę czy film. Pojawiła się także artystyczna polecajka - propozycja wykonania świecy metodą decoupage. Krótki filmik instruktażowy pokazywał krok po kroku, jak przygotować tę piękna ozdobę, która może być nie tylko dekoracją pokoju, ale także wyjątkowym prezentem na Dzień Matki.

Tegoroczna edycja wspólnego czytania babć i wnuków również odbyła się w sieci. Pandemia koronawirusa już drugi rok z rzędu nie pozwoliła nam spotkać się w bibliotece. Bardzo nam tego brakuje. "Wspólne czytanie" jest jednym z naszych ulubionych przedsięwzięć. Oprócz wspominania i czytania ukochanych książek z dzieciństwa, zawsze był czas na zabawę dla dzieci oraz miłe pogawędki dla babć i... "małe co nieco", które cieszyło wszystkich, bez względu na wiek. Tym razem była tylko bajka nagrana przez bibliotekarki w wersji video i facebookowe komentarze z tytułami lub zdjęciami okładek książek z dawnych lat obdarzonych sentymentem. Świętowaliśmy także przypadający 12 maja Dzień Limeryka, zapraszając Czytelników do napisania krótkich wierszyków o czechowickiej książnicy. Znalazło się kilku śmiałków, a efekty ich twórczości można podziwiać na bibliotecznym profilu na FB.

Ponadto przygotowaliśmy dla Czytelników cztery spotkania online, transmitowane jako relacja "na żywo" na Facebooku. W ramach cyklu "Poznajemy zawody" odwiedziliśmy Mateusza Wróbla - "Pana Szewca", który pokazał nam swój warsztat i opowiedział, na czym polega jego praca. Na oczach widzów wykonał także zakładkę do książki, ilustrując tym samym przebieg procesu obróbki skóry. Jak przystało na miesiąc książki, nie obyło się bez spotkania autorskiego - tym razem z Aleksandrą Rak. Naszym wirtualnym gościem była także Katarzyna Bieńkowska (Poligon Domowy). Mówiła o swojej miłości do książek i pracy jednocześnie. Blogerka jest bowiem doskonałym przykładem łączenia przyjemnego z pożytecznym i przekształcenia pasji w źródło dochodów. Zwieńczeniem obchodów Tygodnia Bibliotek był wykład pt. "Z życia książki... - Od pomysłu w głowie autora do miejsca na bibliotecznej półce", prowadzony przez Macieja Kiełbasa. Redaktor z Wydawnictwa Dragon, przedstawił etapy powstawania i pracy nad książką "od kuchni".

Tydzień Bibliotek już za nami, ale u nas nadal możecie znaleźć wiele atrakcji, Drodzy Czytelnicy! Czerwiec zapowiada się naprawdę obiecująco, tym bardziej, że w końcu możemy Was zaprosić do biblioteki. 1 czerwca organizujemy wyjątkowy Dzień Dziecka! 17 czerwca odbędzie się spotkanie autorskie z Justyną Chrobak, połączone z promocją najnowszej książki autorki, zaś 18 czerwca wykład Małgorzaty Firlejczyk z Biura Podróży Country Travel o sposobie na udane wakacje, dla wszystkich tęskniących za podróżami! W czerwcu rusza także Akademia Gry. Szczegóły już wkrótce na stronie www oraz profilu biblioteki na FB. Zapraszamy serdecznie! Do zobaczenia w Bibliotece!

Magdalena Wygoda

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj