czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 2 stycznia 2022
  • 25 stycznia 2022
  • wyświetleń: 5988

[FOTO] Najpiękniejsze polskie kolędy w kościele pw. św. Katarzyny

Wezwanie z góralskiej pastorałki - "Oj Maluśki, Maluśki..." było mottem Koncertu Kolędowego w kościele św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach, który odbył się 9 stycznia.

Najpiękniejsze polskie kolędy w kościele pw. św. Katarzyny - 09.01.2022 · fot. Edward Szpoczek


Spragnieni wspólnego kolędowania liczni parafianie i goście wschłuchując się w treść najpiękniejszych kolęd mieli okazję w tym trudnym czasie pandemii przeżyć swoistą katechezę. Kolędy bowiem mimo swojej lekkiej formy zawierają głębokie przesłanie Pana Boga o Jego pokornej i nieskończonej miłości do ludzi. Z drugiej strony są hołdem wdzięczności i uwielbienia ludzi za pochylenie się Stwórcy nad ludzkim losem.

Po dłuższej przerwie w macierzystej świątyni wystąpił Chór Parafialny pod dyr. Agnieszki Gregorczyk, który wykonał 6 kolęd - Nad Betlejem w ciemną noc, Przybieżeli do Betlejem, Pasterze mili, Pośpieszcie pastuszki, Noc cicha w śnie, Przylecieli Aniołkowie.

Wiele duchowych i estetycznych przeżyć dostarczył słuchaczom Kwartet Skrzypcowy uczniów Średniej Szkoły Muzycznej z Bielska-Białej. Młodzi muzycy - Jan Barańczuk, Noemi Banach, Ada Sinkowska i Zuzanna Kamińska zaprezentowali wiązankę kolęd 
w opracowaniu Stanisława Halata - Dzisiaj w Betlejem, Lulajże Jezuniu, Jezus malusieńki, Przybieżeli do Betlejem, Cicha noc, Mizerna cicha, Wśród nocnej ciszy, Gdy śliczna Panna. Miłym prezentem był występ ucznia SP 1 Pawła Rożka, który w towarzystwie Chóru zaśpiewał pastorałkę - Gore gwiazda Jezusowi.

Ks. prob. Piotr Pietrasina dziękując wykonawcom zachęcił wszystkich, tych co mają talent wokalny lub zechcą go odkryć w sobie do zasilenia Chóru, by 87-letnia tradycja nie zagasła 
w parafii. Podziękował też - Marii Janusz, Marii Wizner i Emilowi Łukoszowi za ponad 60-letnią służbę chóralną.

Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie - Bóg się rodzi, zwieńczone błogosławieństwem, zaś na drogę powrotną do domów i na czas karnawału Kwartet obdarował obecnych tangiem - Por una Cabeza skomponowanym przez Carlosa Gardela.

Edward Szpoczek

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.