czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 11 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1503

W Piwnicy Muz o czechowickim podobozie KL Auschwitz

W poniedziałek, 24 stycznia w Piwnicy Muz będzie można wysłuchać wykładu "Podobóz KL Auschwitz, Vacuum Oil Tschechowitz", który wygłosi Jacek Cwetler. Rozpoczęcie o godzinie 18.30.

budynek mieszkalny dla więźniów podobozu w 1959 roku
Budynek mieszkalny dla więźniów podobozu w 1959 roku · fot. auschwitz.org


W styczniu 1945 roku, w Czechowicach (Trzemsza) doszło do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego miasta. Niemcy wymordowali ok. 100 więźniów Podobozu KL Auschwitz, Vacuum Oil Tschechowitz a kilkuset pozostałych pognali na Marsz Śmierci. Najsilniejsi po pokonaniu na piechotę, w styczniowych mrozach 1945 roku, dotarli do Wodzisławia, skąd przewieziono ich do obozów koncentracyjnych znajdujących się na terenie Niemiec.

Z osób, które pozostały w obozie z powodu chorób, ran i braku sił (ok. 100 więźniów), ocalał tylko jeden - Erwin Habal z Czechosłowacji. Schronienia udzieliła mu Tekla Ogiegło. Pozostałych zastrzelono, a ich ciała spalono. - O tych tragicznych wydarzeniach, poprzedzonych bombardowaniem czechowickiej rafinerii w sierpniu 1944 roku, opowiem w trakcie wykładu - mówi Jacek Cwetler z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

Jacek Cwetler opowie o wyzwoleniu czechowickiego obozu KL Auschwitz
W Piwnicy Muz o czechowickim podobozie KL Auschwitz · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl
źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.