Rozrywka
- 14 lutego 2022
- wyświetleń: 3250
W CEE powstaje wystawa historyczna. Będzie na niej 55 eksponatów
55 różnych, cennych historycznie i oryginalnych eksponatów, przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na czechowickim wzgórzu zamkowym zostanie niebawem wystawionych w budynku edukacyjnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.
W budynku edukacyjnym CEE zostaną wystawione m.in. fragmenty naczyń glinianych z XIV-XVII wieku, fragmenty glinianych kafli piecowych z XV, XVI, XVII oraz XIX wieku (m.in. z przedstawieniem dachu kościoła, czteropolowego herbu z orłami piastowskimi i Pogonią, herbu Bielska, lwa czeskiego, kopijnika - rycerza konnego, sceny polowania z chartem, orłów habsburskich i Piastów cieszyńskich oraz ornamentów roślinnych), fragmenty naczyń kamionkowych i porcelanowych z XIX w., jak również fragmenty mosiężnych okuć meblowych i przedmiotów oraz gwoździ żelaznych z różnych okresów a nawet fragment pocisku moździerzowego
- Wystawa jest w trakcie przygotowywania i wkrótce będzie można ją zwiedzać w naszej sali ekspozycyjnej w witrynach numer 33-41. To bardzo ważna część historycznego dziedzictwa dziejów naszego miasta i jedne z najstarszych, zachowanych świadectw przeszłości Czechowic, wydobytych na czechowickim wzgórzu zamkowym, wznoszącym się dumnie nad Doliną Potoku Czechowickiego - informuje Centrum Edukacji Ekologicznej.
Właśnie finalizowana jest umowa użyczenia zbiorów z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, dzięki której otrzymamy kolejne, niezwyke cenne historycznie artefakty znalezione na tym terenie, zgromadzone w zbiorach bielskiego przybytku. Przedmioty te jeszcze nigdy nie były udostępniane. Uzupełnią one obecne, wystawione już od kilku miesięcy w sali ekspozycyjnej CEE w witrynie numer 36 liczne historyczne artefakty - oryginalne przedmioty ozdobne i użytkowe odnalezione w czasie wykopalisk i prac archeologicznych, prowadzonych na czechowickim wzgórzu zamkowym w drugiej połowie XX w. i na początku XXI wieku.
- Zbiorów użyczyło nam Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, które jest ich właścicielem, a znajdują się wśród nich m.in. fragmenty kafli piecowych, zawierające elementy dekoracyjne (np. herb Habsburgów z XVII wieku czy ornamentykę roślinną), które zdobiły wnętrze izb czechowickich zabudowań "zamkowych". Z przedmiotów codziennego użytku zachowały się metalowe łyżki oraz fragmenty talerzy. Gwoździe służące do wzmocnienia konstrukcji wskazują, że budowla była niezwykle kosztowna (gwoździe podówczas były ekskluzywną i drogą rzadkością). Zachowały się także główki glinianych fajek - dodaje czechowickie CEE.
- W ramach budowy Centrum Edukacji Ekologicznej nasza gmina zabezpieczyła i uchroniła przed dalszym zniszczeniem i dewastacją historyczne ruiny, dzięki czemu zachowane zostały one dla następnych pokoleń i możemy dziś - podczas wizyty w CEE - cieszyć nimi nadal swoje oczy - przypomina Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.