Rozrywka

  • 10 maja 2022
  • wyświetleń: 1109

Jak zorganizować imprezę masową?

Materiał partnera:

Organizacja imprezy masowej jest szczególnym wyzwaniem dla osób pracujących w branży eventowej. Nie tylko dlatego, że wymaga specjalnej strategii promocyjnej i odpowiedniej komunikacji ani ze względu na skalę wielkości. Bardzo istotnym czynnikiem są tu po prostu przepisy dotyczące bezpieczeństwa uczestników wydarzenia.

concert-crowd-of-music-fanclub-hand-using-cellphone-taking-video-record-or-live-stream


Czym jest impreza masowa?Jej definicję przeczytamy w art. 3 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Imprezą masową nazywamy wydarzenie, w którym bierze udział minimum 300 osób - w przypadku, gdy event odbywa się w budynku. Jeżeli wydarzenie ma miejsce w otwartej przestrzeni, będziemy mówić o imprezie masowej, gdy weźmie w niej udział więcej niż 1000 osób. Dotyczy to wydarzeń artystyczno-rozrywkowych oraz sportowych. Z kolei w przypadku eventów odbywających się zgodnie z przeznaczeniem konkretnego obiektu, tzn. w teatrze, operze, kinie, domu kultury, czy szkole, nie mówimy o imprezie masowej.

Impreza masowa - co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zaczniesz organizację?Jeśli organizujesz imprezę masową, musisz liczyć się z konkretnymi przepisami prawnymi, takimi jak:

  • Konieczność uzyskania pozwolenia na organizację wydarzenia - Co najmniej 30 dni przed imprezą, musisz złożyć wniosek do władz miejscowości, w której odbędzie się event. Kolejny dokument, który będzie niezbędny, to opinia o wymaganym zabezpieczeniu imprezy i uwagach dotyczących stanu technicznego. Opinię wydaje komendant policji, Państwowej Straży Pożarnej, inspektor sanitarny oraz pogotowie ratunkowe.
  • Zabezpieczenie terenu - W przypadku imprezy masowej najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników. Musisz o nie zadbać, zapewniając m.in. sprzęt ratowniczy i gaśniczy na miejscu wydarzenia. Istotne jest także oznaczenie dróg ewakuacyjnych. Jako organizator musisz sporządzić regulamin, który będzie ogólnodostępny.
  • Kwestia odpłatności - Jeżeli impreza będzie biletowana, jako organizator musisz wykupić ubezpieczenie OC na wypadek szkody poniesionej przez uczestników wydarzenia.


Nagłośnienie imprezy masowejWarto pamiętać, że dźwięk rozchodzi się inaczej w obiekcie zamkniętym, a inaczej w plenerze - zwłaszcza jeśli mówimy o dużej imprezie masowej. Firma nagłaśniająca, z którą podejmiemy współpracę, powinna więc dysponować odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem w zakresie eventów o dużej skali. Konieczne będzie przekazanie wszelkich parametrów dotyczących lokalizacji, a także naszych wymagań jako organizatora.

Oświetlenie imprezy masowej

]

W przypadku imprez masowych, oświetlenie, podobnie jak nagłośnienie odgrywa ogromną rolę. Tu również konieczne będzie uwzględnienie specyfiki obiektu czy terenu. Ważne jest nie tylko oświetlenie sceny - ze względów wizualnych, ale również pozostałej przestrzeni pod kątem bezpieczeństwa i komfortu uczestników. Kilka czy nawet kilkanaście źródeł światła raczej nie wystarczy. Wykorzystane urządzenia powinny mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. W przypadku imprez masowych warto pomyśleć o specjalnie zaprojektowanej na potrzeby wydarzenia scenografii świetlnej, która sprawi, że event będzie niezapomnianym widowiskiem.

Więcej o organizacji i bezpieczeństwie imprez masowych znajdziesz na stronie https://emtg.pl/organizacja-i-bezpieczenstwo-imprez-masowych/