czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 2 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1864

Felieton Bibliotekarki: co działo się w maju w bibliotece?

Maj kojarzy się wszystkim z pierwszymi cieplejszymi podmuchami wiosennego wiatru, kwitnącymi kasztanami i maturami. Nie każdy jednak wie, że to również czas, w którym szczególną uwagę poświęca się książkom, bibliotekom i bibliotekarzom. Czechowicka książnica miała w tym roku wyjątkowy powód do świętowania. W organizowanym przez powiat bielski konkursie na najlepszą bibliotekę, zajęła pierwsze miejsce, ex aequo z Gminną Biblioteką Publiczną w Buczkowicach. Ponadto Marzena Gałecka, kierownik Działu Promocji MBP, otrzymała tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Wyróżnienie przyznano po raz pierwszy.

Maj w MBP Czechowice-Dziedzice · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


Dzień Bibliotekarza, obchodzony 8 maja, rozpoczął Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który przebiegał pod hasłem "Biblioteka - świat w jednym miejscu". W Czechowicach-Dziedzicach ten tydzień trwał prawie 30 dni! W myśl tegorocznego hasła, postanowiliśmy udowodnić naszym czytelnikom, że w bibliotece znajdą wszystko, czego potrzebują, przygotowując z tej okazji bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną. Pierwsze spotkanie odbyło się już 2 maja. W środku majówki zaprosiliśmy dzieci na wyjątkowy seans filmowy. Wspólnie obejrzeliśmy "Odlotową przygodę", zajadając się popcornem.

W sobotę, 7 maja w CH "Stara Kablownia" zorganizowaliśmy biblioteczne warsztaty w ramach wieloletniej współpracy. Było wspólne czytanie bajek, wykonywanie kolorowych motylków i dużo śmiechu. 10 maja zaproszenie do biblioteki przyjął Dominik Wójcik z Urbex Team Extreme. Grupa ta, jak sami o sobie mówią, zrzesza pozytywnie zakręconych ludzi, którzy szukają przygód a przy tym odkrywają historię. Nasz gość - z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc - prelekcją "Czarnobyl - fikcja a rzeczywistość", zabrał uczestników spotkania w niezwykłą podróż do strefy wykluczenia. Dzień później, w bibliotecznej sali spotkań zawitał Fenek, który wraz ze swoim przyjacielem kotkiem Maksem, zafundował dzieciom solidną porcję dobrej zabawy. Kto dotąd nie znał przygód sympatycznego liska, został wprowadzony do jego świata i gwarantujemy, że pozostanie tam na dłużej. Po spotkaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu, oczywiście z Fenkiem w roli głównej, który na przełomie kwietnia i maja zorganizował Dział dla Dzieci i Młodzieży.

Maj w MBP Czechowice-Dziedzice
Maj w MBP Czechowice-Dziedzice · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


12 maja miała miejsce kolejna edycja "Wspólnego Czytania" babć i wnuków. W tym roku, chcąc wynagrodzić uczestnikom dwuletnią przerwę spowodowaną pandemicznymi obostrzeniami, wydarzenie wzbogaciły eko-warsztaty. Dzieci nadały drugie życie przyniesionym z domu koszulkom, malując indywidualne wzory specjalnymi pisakami do tkaniny oraz ozdabiając je kwiatami z guzików czy wstążkowymi kokardami. Nie zabrakło oczywiście słodkiego "co nieco". Na pamiątkę tradycyjnie wręczono książki, by kontynuować dobrą praktykę rodzinnego czytania. Takie same eko-warsztaty zorganizowano również dla trzech uczennic ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi, które wraz ze swoją wychowawczynią, realizowały projekt w ramach programu edukacyjnego "Liga Naukowa z Lotosem - Zdolni z Czechowic-Dziedzic. Gminy z Zapałem 2021-2022", a jego motywem przewodnim była ideologia zero waste.

W piątek 13 maja, odbył się wykład dla Słuchaczy "Akademii Pięknego Czasu" pn. "Zdrowy kręgosłup", podczas którego prof. Izabela Zając-Gawlak, z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, przedstawiła solidną garść informacji na temat tego, jak przeciwdziałać bólom kręgosłupa, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie zabrakło również prezentacji wykorzystania wiedzy w praktyce, tzn. instruktażu prostych ćwiczeń, które wykonywane regularnie mogą zdziałać cuda. W sobotnie przedpołudnie 14 maja, biblioteczna kuchnia wypełniła się małymi kandydatami na szefów kuchni, którzy pod czujnym okiem Dawida Lizaka i Weroniki Staszewskiej-Lizak, wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Efektem zajęć, oprócz wypełniających korytarze zapachów, były mini-pizze i owocowe deserki. Potrawy zostały zdegustowane zaraz po przygotowaniu. W kolejnym tygodniu nie zabrakło atrakcji.

Poniedziałek rozpoczął się Porankiem z Działem Audiowizualnym, a jego bohaterami były koty i słoneczniki. W środę zaprosiliśmy czytelników na kawę z Hanną Greń. W piątek z kolei Słuchacze Akademii wzięli udział w wykładzie Małgorzaty Firlejczyk "Wakacyjne destynacje, czyli gdzie pojechać na wymarzony urlop". Spotkanie rozbudziło apetyt na podróżowanie. Byle do lata! Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty artystyczne z cyklu "Dziecięca Manufaktura", podczas których wykonano kartki na Dzień Matki metodą Iris Folding.

Maj w MBP Czechowice-Dziedzice
Maj w MBP Czechowice-Dziedzice · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


Ponadto w maju odbyły się dwa spotkania dla miłośników czytania. W ramach dziecięcej odsłony Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano o pozycji Grzegorza Kasdepke pt. "Detektyw Pozytywka". Dorośli uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki wymieniali się uwagami na temat "Stażystki" Alicji Sinickiej. W świątecznej ofercie nie zapomniano o gościach z Ukrainy. Dzieci wzięły udział w integracyjnych warsztatach plastycznych, na których razem ze swoimi polskimi kolegami, wykonały chmurkowe karuzele z filcu. Dla dzieci i dorosłych zorganizowano "Wspólne czytanie" książek po polsku i ukraińsku, połączone z mini-warsztatami - ozdabiano torby na książki.

Przez cały miesiąc maj w bibliotecznej galerii można było zwiedzać dwie wystawy - wystawę fotografii Agnieszki Tomiczek pt. "Zatraconych światów okruchy" oraz wystawę "Drzewa" z Wydawnictwa "Dwie Siostry". Adresatami pierwszej były osoby dorosłe, drugiej - dzieci. Atrakcyjne spotkania odbywały się nie tylko w Bibliotece Głównej. Filia nr 7 zaprosiła swoich małych czytelników do udziału w grze terenowej "Cały świat... w bibliotece", nawiązującej do tematu przewodniego Tygodnia Bibliotek, zorganizowała konkurs dla Anglomaniaków oraz zaprosiła do wkroczenia w świat dawnych
i współczesnych bajek.

W majowej odsłonie zaprezentował się także biblioteczny Facebook, prezentując posty, których zadaniem było udowodnić, że Biblioteka XXI wieku to miejsce, gdzie wszystko, czego potrzebujemy, jest na wyciągnięcie ręki - odpowiedzi na nurtujące nas pytania, nowe umiejętności, relacje międzyludzkie, pomoc, wsparcie, sposoby na spędzenie wolnego czasu, muzyka, film, podróże i informacje. Jednym słowem, zgodnie z założeniem przesłania XIX Tygodnia Bibliotek, to świat w pigułce!

Emocje po majowym szaleństwie jeszcze nie opadły, a my już mamy głowy pełne pomysłów i intensywnie pracujemy nad ofertą wakacyjną! Zapraszamy do śledzenia naszej strony www i facebookowego profilu. W planach warsztaty dla małych (domki dla owadów, patchworkowe obrazy, las w słoiku) i dużych (malowanie talerzy), filmowe poranki dla dzieci, spotkanie podróżnicze dla dorosłych, rodzinna gra terenowa i relaks na leżakach z Beatą Majewską! Szczegóły już wkrótce. Nie ma jednak wątpliwości, że będzie się działo i to nie mało!

Magdalena Wygoda

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.