czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 14 listopada 2007
  • wyświetleń: 965

Trwa wystawa poświęcona ks.Januszowi

Do 17 listopada w Galerii Ex Libris przy ul. Węglowej 56 potrwa wystawa czynna poświęcona ks. Antoniemu Januszowi, czechowiczaninowi, krzewicielowi polskości, autorowi polskiego Kancyonału.

Reklama

Postać ks. Janusza przez wiele dziesięcioleci była zapomniana. Urodził się 19 września 1820 roku w Czechowicach, w rodzinie szafarza majątku hr. Renarda na Liszkach – Jana Janusza i Marii z Grygierczyków. Po ukończeniu studiów teologicznych został wikariuszem w Bielsku, później proboszczem w Zebrzydowicach. Wtedy to postanowił zrealizować swoje marzenie: opracowanie polskiej książki do nabożeństwa dla katolików, aby ugruntować polskość.

Efektem wieloletniej pracy była pierwsza książka modlitewna, wydana anonimowo w 1857 roku. Była to najpopularniejsza książka do nabożeństwa. W oparciu o dzieło ks. Antoniego wydawano kancjonały o mniejszej objętości. Ks. Janusz zmarł w Zebrzydowicach 04.07.1861 roku. Był osobą niezwykle skromną. Nie znamy nawet Jego portretu. Tablica pamiątkowa w kościele pw. św. Barbary w Czechowicach – Dziedzicach, ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic – Dziedzic oraz wystawa poświęcona ks. Antoniemu Januszowi przypominać nam będą tą zapomnianą postać wybitnego kapłana.

adz / czecho.pl

Źródło: UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.