czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 4 grudnia 2007
  • wyświetleń: 2443

Obchody rocznicy śmierci ''Bartka''

W pierwszy dzień grudnia 1947 r. w Zabrzegu został zamordowany, strzałem w tył głowy, kpt. Henryk Flame „Bartek”. Dowódca oddziałów NSZ działających na Podbeskidziu. Henryk Flame został pochowany na cmentarzu przy kościele pw. Św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach.

W 60 rocznicę jego śmierci, w dniu 1 grudnia 2007 r. w odbyły się uroczystości upamiętniające kpt. Henryka Flamego. Patronat nad obchodami rocznicy objęli: poseł na sejm RP – Stanisław Pięta oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach – Marek Kwaśny.

W kościele pw. Św. Katarzyny została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, następnie zapalono znicze i złożono kwiaty na mogile „Bartka”, a o godz. 16.30 w Miejskim Domu Kultury odbyła się prelekcja dr Tomasza Kurpierza pracownika pionu naukowego Instytutu Pamięci Narodowej oddziału Katowice, połączona z projekcją filmu pt. ”Zbrodnia w leśnym uroczysku” w reżyserii Adama Sikorskiego.

Na uroczystości zostali zaproszeni kombatanci z Zarządu Okręgu Podbeskidzie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Licznie przybyli mieszkańcy Czechowic-Dziedzic zarówno Ci, pamiętający „Bartka”, jak i Ci którzy znają go z kart historii.

- Dwa tygodnie temu, gdy przygotowywaliśmy uroczystość obchodów 60 rocznicy śmierci „Bartka” nie przypuszczałem, że jego osoba nadal budzi tak wiele emocji w naszym mieście. – Powiedział Marek Kwaśny . - Na prelekcję i film przyszło ponad 150 osób. Musieliśmy zmienić plany i przenieść imprezę z niewielkiej sali przy MDK do sali kinowej, na szczęście udało się wszystko zorganizować w kilka minut.

Prelegent – dr. Tomasz Kurpierz z IPN, opierając sie na faktach, które zdołał zgromadzić, unikając poszlak i domysłów, bardzo interesująco prowadził prelekcję poświęconą życiu i okolicznościom śmierci Henryka Flamego. Bardzo ciekawy był również 30 minutowy film pt. „Zbrodnia w leśnym uroczysku”, przedstawiający wydarzenia z września 1946 roku, kiedy to zginęło około 200 partyzantów z oddziału NSZ "Bartka".

- Chciałbym, by film ten trafił do Czechowic-Dziedzic na stałe, by był świadectwem tamtych czasów, staram się także sprowadzić do Czechowic Dziedzic wystawę przygotowaną przez IPN pt. Podziemie zbrojne na Podbeskidziu w latach 1939 – 1947 r., która gościła już w naszym mieście w październiku 2003 r.

Komitet Organizacyjny Obchodów 60 rocznicy śmierci kpt. Henryka Flame „Bartka” zawiązali: S. Pięta, J. Berger, K. Szczypka, S. Kopeć, B. Jonkisz, A Świeży-Sobel, M. Greczka, D.. Żelazny, Ł. Dobucki, A. Beczała, S. Wojciech, K. Bielas, J. Sosna, j. Grabowski, Ł. Waliczek.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.