czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 14 grudnia 2007
  • wyświetleń: 1040

Jubileusz czechowickiej galerii

W piątek, 14 grudnia, obchodzony będzie uroczyście jubileusz 5-lecia Galerii ExLibris. Z tej okazji odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Wandy Gryboś-Sznel i Dominiki Paszek, pod tytułem „Dotyk koloru”. Obie panie od lat współpracują z biblioteką, organizują wystawy prac swoich podopiecznych i instruktorów POPP „Art.”, konkursy plastyczne.

Na co dzień panie Wanda i Dominika pracują jako instruktorzy Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej (POPP Art) w Czechowicach-Dziedzicach.

Wanda Gryboś-Sznel jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, a dokładnie Instytutu Sztuki, kierunek – wychowanie plastyczne, specjalizacja malarstwo. Natomiast Dominika Paszek ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, filia w Cieszynie, wydział pedagogiczno-artystyczny, na kierunku wychowanie plastyczne, również specjalizacja malarstwo.

Impreza połączona będzie ze spotkanie opłatkowym.

MBP Czechowice-Dziedzice

----------------------------------------------------

Galeria ExLibris powstała pięć lat temu, 18 grudnia 2002 roku jako pierwsza w mieście. Swoje miejsce znalazła w przestronnym korytarzu, w podziemiach kościoła pw. św. Barbary przy ul. Węglowej 56, w bibliotecznej filii nr 10. Należy do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Otwarcie zostało wówczas połączone z wernisażem malarstwa na szkle Rozalii i rzeźby Józefa Szypułów.

Ogromną radość z tego powodu wyraziła wówczas Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewa Kmiecik – Wronowicz, gdyż spełniło się wieloletnie marzenie zrealizowania pomysłu galerii promującej miejscowych twórców, bowiem przez dłuższy czas duże, 40 – tysięczne miasto, jakim są Czechowice – Dziedzice nie miało własnej galerii sztuki. Czechowiczanom sztuka nie jest obojętna, a nie było pomieszczenia, które przyciągałoby artystów, gości i osób zawiązanych z kulturą.

Obecnie Galeria ExLibris jest miejscem artystycznych ekspozycji, wystaw fotografii, malarstwa, ciekawych zbiorów kolekcjonerskich oraz dzieł literackich.To w niej odbywają się zajęcia z wiedzy o kulturze, spotkania muzyczne i literackie oraz imprezy biblioteczne. Pod swoim dachem wita także hobbystów, chcących pokazać szerszej publiczności swoje zbiory.

Najważniejsze wystawy to:
- 18 grudnia 2002 – „Malarstwo na szkle Rozalii i rzeźba Józefa Szypułów”
- lipiec / sierpień 2003 – „Japonia wczoraj i dziś”
- listopad 2003 – „Spotkania z kulturą żydowską”
- 26 sierpnia 2004 – wystawa obrazów oraz grafiki Anny Szczerbowskiej
- wystawa „Śladami Ojca Świętego”
- grudzień 2004 – „Łowy i polowania”
- 18 maja 2005 – „Rzeźba i snycerstwo w drewnie Romana Dziemanko”
- wrzesień / październik 2005 – „Moje podróże” w fotografii Mai Gruszki
- październik / listopad 2005 – „Moje podróże” w obrazach Agaty Gruszki
- grudzień 2005 / styczeń 2006 – „Czechowice – Dziedzice na etykietkach” zbiory Kazimierza Widucha
- 2006 – „Potęga wyobraźni” – malarstwo Anny i rzeźba Sebastiana Kruczałą
- marzec / kwiecień 2006 – „Cisza tylko w oddali” – Landskapiści
- 7 sierpnia 2006 – „Moje spotkania z naturą” wystawa Wiktorii Kłaptocz
- wrzesień 2006 – „W poszukiwaniu formy” wystawa fotografii Lidii i Marciana Sacha
- wrzesień / październik 2006 – „Rok 27. W drodze do domu Ojca” – wystawa fotografii Arturo Mari i Adama Bujaka
- 13 października 2006 – „Rytro 2006” – wystawa poplenerowa Landskapistów
- styczeń 2007 – „Ołomunieckie klimaty”
- marzec 2007 – „Kraina Benedykta XVI”
- maj 2007 – „Pasje naszych czytelników”
- 18 maja 2007 – „Złoty Groń 2007” – ogólnopolska poplenerowa wystawa fotografii Landskapistów
- wrzesień 2007 – „Parafia to żywi ludzie”
- wrzesień 2007 – „Rytro 2007” fotografie Landskapistów
- wrzesień / październik 2007 – „Pasma”, pierwsza wystawa fotografii grupy twórczej FOTO QUORTET
- październik 2007 – „Ks. Antoni Janusz, czechowiczanin, krzewiciel polskości, autor polskiego katolickiego KANCYONAŁU”
- listopad 2007 – „Kolorowy zawrót głowy”, „bibułkowa” wystawa
- 14 grudnia 2007 – „Dotyk koloru” wystawa malarstwa Wandy Gryboś – Sznel i Dominik Paszek.
- jak również stałe, cykliczne wystawy organizowane przez POPP „art.”: „Barwy jesieni”, „Wspólna przestrzeń” oraz „Kim jestem? – moje metamorfozy”.

Galeria ExLibris przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Korzyści są obopólne – artyści w gościnnych podziemiach kościoła pw. św. Barbary mają do dyspozycji salę wystawową, pracownicy biblioteki niczym mecenasi sztuki otaczają opieką lokalnych artystów sztuki, a my, miłośnicy doznań estetycznych, możemy nacieszyć oczy wytworem ludzkich rąk i umysłów.

18 grudnia 2007 roku minie pięć lat odkąd Galeria na stałe zmieściła się w kulturalnym krajobrazie naszego miasta. Jest pomysłem dla nas, mieszkańców, na to, by dotknąć sztuki, poznać lokalnych artystów wystawiających swoje prace. Ich rola jest ogromna, bo też - to dzięki nim możemy obcować z kulturą, rozwijając nasze zainteresowania. To oni niejednokrotnie wzbudzają w nas twórcze pasje, bo przecież byłoby ogromnie smutno biec za pieniądzem i przegrać w życiu coś bardzo cennego: świadomość bycia człowiekiem kulturalnym, tym bardziej, gdy ze wszech stron zalewa nas „straganowa” kultura.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.