Rozrywka

 • 7 marca 2023
 • 22 kwietnia 2023
 • wyświetleń: 3800

Wycieczka do Poznania z Miejskim Domem Kultury

Za nami:

W kwietniu czechowicki Miejski Dom Kultury zaprasza na wycieczkę do Poznania! Co zwiedzimy?

Wycieczka do Poznania z Miejskim Domem Kultury
Wycieczka do Poznania z Miejskim Domem Kultury · fot. pixabay.com


 • Termin: 22 kwiecień
 • Wyjazd o godzinie 5:00 spod MDK w Czechowicach-Dziedzicach
 • Powrót ok. 23:00
 • Ilość miejsc: 45
 • Zapisy od 6 marca w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach.
 • Koszt wycieczki: 240,00 zł/osobę (200,00 zł transport + 40,00 zł - bilety do muzeów i przewodnicy).


ProgramKatedra Poznańska - Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Jeden z najstarszych polskich kościołów, i najstarsza polska katedra (od 968), być może miejsce Chrztu Mieszka I, położona na Ostrowie Tumskim. Jest miejscem pochówku pierwszych Piastów - Mieszka I i Bolesława Chrobrego, "Złota Kaplica". Obecna katedra powstała w XIV-XV wieku, częściowo odbudowana po zniszczeniach wojennych II wojny światowej.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wystawa prac Jacka Malczewskiego, ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie.

Wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki" jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Twórczość Jacka Malczewskiego będąca świadectwem i krytyczną analizą burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem (doświadczającym) barbarzyństwa wojny. Symbolicznie podróż tych obrazów jest jak wojenna tułaczka w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, jak Ukraińscy uchodźcy.

Twórczość Malczewskiego, jako sztuka autorefleksyjna, podszyta nierzadko ironią, dystansem, humorem opowiada nie tylko o historii, ale i o roli miejsc i powinności artysty uwikłanego w złożony splot odniesień wobec tego co było, co jest i co będzie. Główną osią narracyjną nie jest jednak opowieść o romantycznych, czy symbolicznych interpretacjach sztuki Jacka Malczewskiego, a przypomnienie i ukazanie jak bardzo współcześnie są aktualne pytania, które artysta zadawał sobie i innym. Nie odbierając godności sztuce Mistrza, a podkreślając znaczenie dziedzictwa, którym się opiekujemy i zachowujemy dla przyszłych pokoleń. Jego wartość widziana jako części naszej tożsamości i dziedzictwa - także światowego, wartości, która w obliczu wojny może zostać wzięta w nawias, ukryta, zniszczona...

Wystawa opowiada o kruchości dziedzictwa oraz jego wartości, przedstawiona jako opowieść o solidarności, o pracy muzealnika, artysty w czasie wojny, o ratowaniu dziedzictwa, o tym czym jest dziedzictwo oraz co i z jakich powodów należy chronić. Są to znaczenia, które jeszcze mocniej uwypuklają się w obliczu wojny.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z wiersza Reinera Maria Rilkego. Odnosi się on do tego co ruchome, kruche i niepewne, ale i do tego co wieczne i ważne. Drugim utworem spinającym klamrą narrację wystawy jest wiersz Wisławy Szymborskiej Koniec i początek.

Po każdej wojnie
ktoś musi posprzątać
Jaki taki porządek
sam się przecież nie zrobi.


Muzeum Instrumentów Muzycznych

Układ i aranżacja nowej ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych wyrosły z idei ukazania instrumentów muzycznych poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji. Zwiedzając ekspozycje Muzeum, wyruszamy w podróż przez wieki, miejsca, zjawiska, kultury.

Każda z 16 galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. Obok głównego tematu często w danej galerii pojawiają się dodatkowe konteksty lub dopełnienia. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej. Parter ekspozycji obejmuje okres od późnego średniowiecza do końca XVIII wieku. Wybrane zagadnienia z historii muzyki zarówno ogólnoeuropejskiej, jak również polskiej czy lokalnie poznańskiej, przedstawiają świat rodzącej się świeckiej muzyki instrumentalnej oraz dominującą w okresie baroku przestrzeń sakralnej muzyki wokalno -instrumentalnej. Pierwsze piętro ekspozycji prowadzi widza przez przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej, podążając w dalszej jego części do sal koncertowych, słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej, salonowej aż do awangardowej muzyki wieku XX. Drugie piętro z kolei przybliża tradycje muzyczne różnych kultur świata. Odkrywa bogactwo form instrumentów oraz ich funkcji w danej kulturze. Przedstawia niezwykłą różnorodność sposobów muzykowania - od najprostszych prekolumbijskich grzechotek i gwizdków po bardzo złożoną dźwiękowo i strukturalnie muzykę indyjską.

Ekspozycja Muzeum Instrumentów Muzycznych podzielona została na 16 galerii:

na parterze:

 • Muzyka późnego średniowiecza - Alta e Bassa Musica
 • Czas renesansowego muzykowania - Epoka Konsortów
 • Epoka baroku - muzyka polichóralna - Cori Spezzati
 • Muzyka sakralna XVIII w. - Kapela Jasnogórska Capella Claromontana
 • Muzyka sakralna i świecka XVIII w. Collegium Musicorum Posnaniensis.


na I piętrze:

 • Francuska muzyka dworska XVIII w.
 • Muzyka II poł XVIII w.
 • Muzyka Symfoniczna XIX w.
 • Muzyka Kameralna XIX w.
 • Awangarda XX w.
 • Muzyka fortepianowa XIX w.


na II piętrze:

 • Instrumenty z rejonu Morza Czarnego
 • Polskie instrumenty ludowe
 • Muzyka Orientu - instrumenty z Indii, Iranu, Mongolii i Kazachstanu
 • Muzyka Orientu - instrumenty z Chin, Wietnamu i Birmy, Korei Płd. i Japonii
 • Instrumenty z terenów Ameryki Południowej i Afryki.


Przewodnik multimedialny po ekspozycji można wypożyczyć bez dodatkowych opłat (podstawą do wydania przewodnika jest bilet wstępu do Muzeum). Oprócz ogólnych informacji o obiektach, znajdują się w nim przykłady dźwiękowe, zdjęcia detali oraz rozszerzone opisy obiektów.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie.

Rynek poznański - czas wolny

wycieczka do poznania

ar / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj