Rozrywka

  • 2 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3307

Wyjątkowy film o historii naszego regionu. Przed nami premiera

Powstał film dokumentalny o Bielsku-Białej z czasów przed II wojną światową i związanym z naszym regionem zjawiskiem tak zwanej wyspy językowej. Jego premiera zaplanowana jest na 5 kwietnia w kinie Helios. Bilety na pierwszy seans zostały błyskawicznie wyprzedane, jednak organizator wydarzenia poinformował, że odbędzie się dodatkowy seans.

Wyjątkowy film o historii Bielska-Białej. Przed nami premiera
Wyjątkowy film o historii naszego regionu. Przed nami premiera · fot. Materiały prasowe


Film nosi nazwę ""Śmierć wyspy". Jak możemy przeczytać w jego opisie filmu, traktuje on o Bielsku jako miejscu koegzystencji trzech narodowości - niemieckiej, żydowskiej, i polskiej.

- Na przestrzeni wieków wytworzyła się w tym rejonie specyficzna kultura, język i relacje, tworząc tzw. wyspę językową. Biorą w nim udział i wywiadów udzielają m.in. Jacek Proszyk, Jacek Kachel, Stanisław Noworyta, Georg Jenkner i wiele innych osób z Bielska, a także z Niemiec z Bielitz Heimatgruppe - opowiada Tomasz Słabaszewski.

Bilety wyprzedano błyskawicznie. Premiera wyjątkowego filmu
Wyjątkowy film o historii Bielska-Białej. Przed nami premiera · fot. Materiały organizatora


Premierowy pokaz filmu, a po nim panel dyskusyjny, odbędzie się w środę, 5 kwietnia w kinie Helios, w ramach kina konesera. Okazuje się, że bilety na pierwszy seans wyprzedały się błyskawicznie, dlatego też zaplanowano równoległy seans.

- Bilety wyprzedały się na pniu. W ciągu jednego dnia. Dzięki uprzejmości organizatorów w kinie, będziemy mieli równoległy pokaz w drugiej sali kinowej, co jest sporym precedensem w cyklu kina konesera. Bilety są już w sprzedaży i została jeszcze połowa drugiej sali - informował we wtorek wieczorem, na stronie wydarzenia na Facebooku, Tomasz Słabaszewski.

Zbiory muzealne w siedzibie stowarzyszenia bielskich Niemców w Lippstadt, rok 2016 · fot. Materiały producenta filmu


Więcej informacji na temat filmu można znaleźć na jego stronie internetowej http://www.smiercwyspy.pl.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.