Rozrywka

  • 31 marca 2023
  • 10 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 18167

Rusza długo oczekiwana inwestycja! Wyremontują Park Miejski "Lasek"

Gmina Czechowice-Dziedzice ogłosiła przetarg na przebudowę Parku Miejskiego "Lasek". Inwestycja zostanie przeprowadzona w zaprojektuj i wybuduj. Jest dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Wizualizacje Parku Miejskiego "Lasek" po przebudowie · fot. Dokumentacja przetargowa


Jako główne elementy przebudowy parku zaplanowano budowę całorocznej tężni solankowej, w postaci wolnostojącego, zadaszonego i zamykanego pawilonu w konstrukcji drewnianej. Ściany boczne pawilonu będą zamknięte przesuwanymi ścianami szklanymi, co umożliwi korzystanie z obiektu również w miesiącach zimowych. Jako ogrzewanie obiektu zastosowana zostanie powietrzna nagrzewnica elektryczna. Tężnia ma powstać w ramach istniejącego asfaltowego placu (dawniejsze korty) w centralnej części parku. Wokół pawilonu tężni zaplanowano okrągły plan utwardzony z ławkami.

W drugiej części istniejącego placu zaplanowano budowę siłowni napowietrznej dla dorosłych i starszych użytkowników parku. Przestrzeń tężni i siłowni napowietrznej została "rozcięta" wstęgą ozdobnego oczka wodnego, które w kształcie ma przypominać strumyk lub rzeczkę, jednak z wodą stojącą. Planowane oczko ma być płytkim zbiornikiem (głębokość ~ 50 cm) o szczelnym, widocznym dnie wyłożonym kamykami i żwirem.

Oczko wodne można będzie pokonać w 3 miejscach, dwa przejścia znajdujące się w osi zaplanowanych ścieżek pieszych i jedno jako przejście dodatkowe odchodzące od zaplanowanej ścieżki, pozwalające na przejście do projektowanej siłowni terenowej. Dwa z planowanych przejść mają mieć formę brodu z wystającymi powyżej lustra wody blokami granitowymi po których można będzie przejść na drugi brzeg. Jedno przejście zaplanowano w formie drewnianego ozdobnego mostka w formie łukowej z barierkami.

Wizualizacje Parku Miejskiego "Lasek" po przebudowie
Wizualizacje Parku Miejskiego "Lasek" po przebudowie · fot. Dokumentacja przetargowa


Dla młodszych użytkowników parku zaplanowano budowę nowego placu zabaw wyposażonego w duży zestaw zabawowy - domek na drzewie oraz huśtawkę. Plac zabaw zaplanowano w miejscu istniejącego, nieużytkowanego placu. W bezpośrednim sąsiedztwie ma powstać również miejsce do ćwiczeń dla aktywnych tzw. street workout.

Jako uzupełnienie oferty dla najmłodszych, na terenie całego parku zaplanowano montaż 6 tematycznych zestawów zabawowych m.in.: warsztat samochody, kramik, kawiarenka, remiza strażacka itp., w ten sposób aby podczas spacerów z opiekunem po parku dzieci mogły w wybranych miejscach odkrywać kolejne atrakcje. Wykorzystując potencjał "górki" zlokalizowanej w sąsiedztwie ul. Sienkiewicza zaplanowano montaż 2 zjeżdżalni terenowych, wykonanych ze stali nierdzewnej w formie rynien zjazdowych. Na górkę dzieci będą mogły się dostać korzystając z planowanych schodów terenowych.

Dla użytkowników jeżdżących na deskach oraz rolkach zaplanowano gruntowną przebudowę istniejącego skateparku zlokalizowanego w południowej części parku. W tym celu planuje się demontaż istniejących urządzeń betonowych. W ramach skateparku zamontowane zostaną nowe urządzenia / przeszkody wykonane jako elementy modułowe z płyt PE, belek drewnianych, elementów stalowych oraz mat jezdnych. Dodatkowo zaplanowano powiększenie powierzchni skateparku poprzez montaż przeszkody "minirampa".

Projekt zagospodarowania Parku Miejskiego"Lasek"
Projekt zagospodarowania Parku Miejskiego"Lasek" · fot. UM Czechowice-Dziedzice


W zakresie przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego praktycznie pozostaje niezmienny, zaplanowano głównie demontaż zniszczonych nawierzchni ścieżek i wykonanie w tym miejscu nowych alejek o nawierzchni mineralnej. Jako nowe połączenia komunikacyjne planuje się budowę nowych alejek parkowych w tym: alejki głównej łączącej skrzyżowanie ul. Żwirki i Wigury oraz Barlickiego z centralną alejką parku, alejek w bezpośrednim sąsiedztwie tężni oraz ścieżki dla rolkarzy tzw. pętli rolkowej o nawierzchni asfaltowej.

W celu zapewnienia dodatkowych miejsc postojowych dla użytkowników parku, zaplanowano wykonanie utwardzonych miejsc postojowych (parkowanie równoległe) wzdłuż ul. Słowackiego, a także remont i doprojektowanie miejsc postojowych przy ul. Żwirki i Wigury.

W zakresie elementów małej architektury zakłada się częściową wymianę istniejących ławek (oprócz ławek znajdujących się przy scenie) jak również montaż nowych ławek, wymianę oraz montaż koszy na śmieci, montaż tablic informacyjnych, stojaków na rowery itp. W ramach zadania przewidziano wymianę istniejącego oświetlenia zewnętrznego na terenie całego parku.

Park Miejski "Lasek" - 23.09.2022 · fot. UM Czechowie-Dziedzice


Program funkcjonalno-użytkowy dla projektu zieleni zakłada wykonanie nasadzeń krzewów w formie żywopłotów swobodnych wzdłuż granic parku, założenie rabat / łąk bylinowych oraz trawników. W okolicach projektowanej tężni solankowej, zieleń powinna mieć charakter reprezentacyjny - rabaty bylinowe z udziałem krzewów soliterowych powinny w tym obszarze być szczególnie ozdobne.

Firmy zainteresowane wzięciem udziału w przetargu mają czas na przesyłanie swoich ofert do godziny 12.00 w czwartek, 17 kwietnia. Termin związania ofertą to 30 dni, a okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej to 15 miesięcy.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu czecho.pl w 2023 roku? Podsumowanie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu czecho.pl w 2023 roku? Podsumowanie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu czecho.pl w 2023 roku? Podsumowanie" podaj