Rozrywka

  • 3 maja 2023
  • 22 maja 2023
  • wyświetleń: 3568

Podczas wojny uratowały Żydówkę. Opowiedzą o nich w Piwnicy Muz

Za nami:

W poniedziałek, 22 maja o godzinie 18.30 w "Piwnicy Muz" czechowickiego MDK odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Joanna Szkoda-Stwora opowie o swojej babci Jadwidze, swojej mamie i swoich ciociach, które podczas II wojny światowej uratowały żydowską dziewczynę, Chanę Piller, z Chrzanowa. W gospodarstwie rodziny Kielochów w Ligocie, Chana ukrywała się ponad półtorej roku i doczekała wyzwolenia.

W Piwnicy Muz o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Ligoty
W Piwnicy Muz o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Ligoty · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


Po wojnie Chana wraz z mężem Aaronem Brennerem wyjechali do Izraela. Kontakty utrzymywała rodzina Kielochów z Chaną listownie i telefonicznie. Do pierwszego spotkania po wojnie Chany z kilkoma członkami rodziny Kieloch doszło dopiero w 1986 roku, w Rumunii, nad Morzem Czarnym.

10 października 1985 roku Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem odznaczył Jadwigę Kieloch i jej córki - Eugenię, Helenę, Annę, Mariannę i Matyldę, Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Rok później w Alei Sprawiedliwych na Wzgórzu pamięci w Jerozolimie zasadzono drzewko pod ich imionami...

Joanna Szkoda-Stwora to emerytowana nauczycielka historii. Pracowała w szkołach podstawowych, gimnazjum i liceum dla dorosłych. Interesuje się historią lokalną, a szczególnie dziejami Bystrej- swojej rodzinnej miejscowości. Opracowała książki o dziejach szkoły i historii Mesznej. Publikuje artykuły w miesięczniku gminy Wilkowice. Obecnie zajmuje się upamiętnianiem historii swojej rodziny jako Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W Piwnicy Muz o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Ligoty
W Piwnicy Muz o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Ligoty · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.