Rozrywka

  • 22 września 2023
  • wyświetleń: 1532

[FOTO] Za nami ważne wydarzenie przy Bielskim Centrum Psychiatrii. Pomaga pacjentom

Rehabilitacja zawodowa i wyjście do ludzi - to główne cele Warsztatów Terapii Zajęciowej „Dworek”, które działają przy Bielskim Centrum Psychiatrii „Olszówka” w Bielsku-Białej. Już po raz 15. na zielonym terenie przy bielskim szpitalu psychiatrycznym odbył się piknik jesienny dla uczestników warsztatów. Było także mnóstwo gości.

Jesienny piknik dla uczestników warsztatów Terapii Zajęciowej "Dworek · fot. Powiat bielski


Sabina Nowak, dyrektor BCP „Olszówka” mówi, że to stały element obchodów światowego dnia zdrowia psychicznego, który przypada w październiku. Takie spotkanie to świetna okazja do rehabilitacji społecznej, czyli kontaktu z innymi ludźmi, do rozmowy i zabawy. Uczestnicy warsztatów mają okazję pochwalić się swoimi pracami na kiermaszu, a za pozyskane środki pojechać potem na wycieczkę. Nieocenione jest też dowartościowanie uczestników, fakt że ich praca jest zauważana i doceniona przez kupujących. Na pikniku jest poczęstunek, a zabawę animuje DJ.

Jak mówi Anetta Stekla, kierownik WTZ „Dworek” przy bielskim szpitalu warsztaty to ostatnie ogniwo w procesie leczenia realizowanego na terenie centrum „Olszówka”. Piknik jest z kolei okazją do poznania potencjalnego pracodawcy, który zatrudnia osoby niepełnosprawne.

- To nasz drugi najważniejszy cel - przywrócenie uczestników warsztatów na rynek pracy. Mamy osiągniecia, ponieważ w ciągu roku udaje nam się przygotować do tego średnio 2,3 osoby. Największy sukces polega na tym, że nie jest to zajęcie przypadkowe i krótkotrwałe, a oni utrzymują się na rynku pracy - mówi Anetta Stekla.

Jaką pracę wykonują? To m.in. wykonywanie kartek okolicznościowych, sklejanie książek, czy sprzątanie. Przygotowaniem w ramach warsztatów jest też prowadzenie przez uczestników WTZ „Dworek” kawiarni szpitalnej, czy filii biblioteki Książnicy Beskidzkiej dla pacjentów placówki.

W pikniku wzięli udział uczestnicy innych zaprzyjaźnionych placówek: WTZ „Felicitas” z Czechowic-Dziedzic, czy Środowiskowego Domu Pomocy „Podkowa” z Bielska-Białej oraz przedstawiciele instytucji, które na co dzień współpracują z Bielskim Centrum Psychiatrii "Olszówka". Wśród gości znaleźli się m.in. Andrzej Kamiński, wicestarosta bielski z radnymi powiatowymi. Powiat bielski jest organem prowadzącym dla Bielskiego Centrum Psychiatrii "Olszówka" w Bielsku-Białej. 

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.